Čo kričí „som turista“ – typické cestovateľské klišé, ktoré domácim lezie na nervy, alebo ako nebyť ten otravný cudzinec

2593

Ako pri návšteve cudzej krajiny nevypadať, že nás práve vysadila materská loď na novej planéte, ale zapadnúť aspoň trochu medzi domáce obyvateľstvo? Nie je reč, samozrejme, o hotelových rezortoch, kde len ležíme na pláži a „chillujeme“. Pár postrehov od tých, čo turistov rozpoznajú na kilometre ďaleko.

Otravné fotografovanie

Fotky, fotky a ďalšie fotky. Je pekné, ak si chceme pamätať každý okamih a miesto, ktoré sme navštívili, poprípade poukazovať známym. Ale zastaviť uprostred chodníku, spraviť si „selfie“ pri x-tej palme, lebo je tam dobré svetlo a zatarasiť cestu okoloidúcim… To nie je najlepší nápad.

souvenirs fotografia
Photo by jarmoluk (Pixabay)

 

Gumené topánky – bezpečnosť v prvom rade

Lokálnych pobavia aj turisti, čo do vody nevojdú bez topánok na kúpanie. Pokiaľ ste však nestúpili na morského ježka a nemuseli vás v bolestiach brať na pohotovosť, nepochopíte. Ja som to na vlastné oči videla a nesúdim. Ani na chvíľu. Nech žijú tie nevkusné gumené topánky!

Bikiny do historického centra nepatria

Keď dovolenka v exotike, tak aj opálené telá a sexy bikiny. To je síce všetko pekné, ale podľa domáceho obyvateľstva tieto veci patria na pláž a do plážových barov. Ísť na prechádzku do historického centra a na obhliadku kostolov sa to naozaj nehodí. Takisto to kričí „som tu na dovolenke, tak prečo by som nemohol/a“. Lokálnych v bikinách však v meste nestretnete.

bikini fotografia
Photo by fgmsp (Pixabay)

Suveníry a strasti s nimi spojené

Suvenír z navštívenej metropoly v kufri nesmie chýbať. Ale ako vravím, má mať svoje čestné miesto v batožine. Nič vás neprezradí tak, ako tričko I ❤ LONDON. Tým však nechcem povedať, že by som si ho tiež neutekala kúpiť..

Photo by Wikimedia Commons

Upratujem, upratuješ, upratujeme

Smutný, ale pravdivý fakt je, že turisti po sebe (česť výnimkám) zanechávajú špinu a bordel. Nič nenahnevá domácich viac, ako odpadky nechané na pláži, v uliciach, … . A kto by sa im čudoval. Tiež by sa nám nepáčilo, keby prišli odhodiť smeti k nám do záhrady.

Za dobrodružstvom v plnom vybavení

Vylihovať na pláži je výborný relax, ale tých akčnejších časom omrzí a vyhľadávajú dobrodružnejšiu formu odpočinku. Turistika a prechádzka v okolitej prírode je síce výborný nápad, ale len ak máte vhodnú obuv. Štverať sa na skalnatý terén v papučiach je síce adrenalín a určite aj skvelo ladia k novej blúzke, pokiaľ ich však nechcete predvádzať na miestnej pohotovosti, zvoľte niečo bezpečnejšie.

Photo by maxmann (Pixabay)

Keď opaľovanie bolí

Ak pochádzate z južnejších častí republiky, tridsiatky teploty sú pre vás v lete dennou rutinou. Slnko v oblastiach bližších rovníku však napriek tomu nesmiete podceniť. Keď pochádzate dokonca zo severnejších častí, ochranný faktor by mal byť váš najlepší kamarát. Je síce pravda, že čím nižší faktor, tým silnejšie opálenie, ale v tomto prípade platí: pomaly ďalej zájdeš. Tá bolesť zo spálenia a zošúpaná koža za tú rýchlosť naozaj nestoja.

Cestujte, užívajte si a bavte sa, ale majte na pamäti, že ste v cudzej krajine a snažte sa zanechať dobrý dojem na svoju krajinu. Nech si všade povedia: „Slováci? Tých tu máme radi!“.

Zaujimavý Svet
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre