Tieto veci by ste v sekáči ani od ľudí z druhej ruky kupovať nemali a toto sú dôvody

3558

Nakupovať v sekáčoch či od ľudí „z druhej ruky“ nie je nič zlé, práve naopak. Má to aj výrazný ekologický rozmer a poďakuje vám za to aj planéta, aj keď si tom možno neuvedomujete. Avšak, treba si dávať pozor čo si takýmto spôsobom kupujete! Nie všetky veci, ktoré už niekto vlastnil je bezpečné kupovať. A toto sú tie, ktorým sa radšej vyhnite.

Starožitný kryštál

Foto od Brightside

Staré kryštálové poháre či misky sú síce vhodným a obľúbeným kúskom do zbierky, avšak treba myslieť na to, že servírovať jedlo alebo nápoj v nich nie je dobrý nápad. Ide totiž o to, že sa s veľkou pravdepodobnosťou vyrábali podľa zastaralých štandardov a môžu obsahovať aj 30% oxidu olovnatého.

Staré riady

Podľa Centra pre zdravé životné prostredie môžu taniere, šálky a misky obsahovať olovo a ďalšie nebezpečné chemikálie. Preto ak si niečo také zaobstarajte, urobte si z toho radšej iba výzdobu.

Topánky

shoes fotografia
Foto od LUM3N

Ak si kúpite použité topánky, hrozí vám riziko plesní alebo iných kožných infekcií, ktoré mohol mať ich predchádzajúci majiteľ. Okrem toho už obuv nadobudla tvar chodidiel niekdajšieho majiteľa, vďaka čomu sa môže nepohodlne nosiť.

Vysávače

vacuum cleaners fotografia
Foto od ChodHound

Prach, nečistoty a dokonca aj ploštice sa môžu zhromaždiť nielen vo vákuovom sáčku, ale aj v tých najmenších rohoch vysávača. Kúpa takéhoto vysávača je tak istá lotéria – nikdy presne neviete, aké baktérie alebo alergie so sebou prinášate.

Plyšové hračky

stuffed animals fotografia
Foto od Oldienfan

Ak pre dieťa chcete kúpiť plyšovú hračku, ktorú už niekto vlastnil, tak mali by ste myslieť na to, že sa jej vaše dieťa bude neustále dotýkať, objímať ju či dokonca vkladať do úst, takže hračka by mala byť skutočne sterilná. Takéto plyšáky tiež často slúžia ako úložisko pre mikróby, ploštice, blchy, plesne aj alergény. V takom prípade nepomôže ani ich vypratie či umytie v horúcej vode, pretože niektoré baktérie to dokážu prežiť.

Elektrické spotrebiče

electric appliances fotografia
Foto od QuietHut

Staré elektrické zariadenie dokáže u vás doma poškodiť káble a tiež spôsobiť výpadok napájania alebo spôsobiť požiar. To nevyhnutne neznamená, že všetky nové elektrické spotrebiče sú spoľahlivejšie – pri nákupe akýchkoľvek starých alebo nových zariadení je vždy najlepšie skontrolovať ich okamžite v obchode alebo kontaktovať odborníka.

Matrace, vankúše, postieľky pre deti, koberce

Aj keď matrace len tak bežne nenájdete v nejakom sekáči, tak predsa len ich nekupujte, ak viete, že už boli použité. Mohli by ste si s nimi domov priviesť napríklad blchy, roztoče či iné baktérie. To, že na pohľad vyzerajú dobre ešte neznamená, že sú nezávadné aj vo vnútri. Matrace prenášajú telesné tekutiny predchádzajúcich majiteľov či zvierat. V podstate to isté platí aj o postieľkach, kobercoch a vankúšoch.

Gumáky

Nepremokavé oblečenie a gumáky nie sú určené na nekonečné používanie, taktiež majú svoju životnosť. Pršiplášte ani gumáky nie je dobré kupovať si opotrebené aj z iných dôvodov, preto radšej zvoľte kúpu nových.

Prilby

Mali by ste vedieť, že prilby na motocykel a taktiež na bicykel vydržia zväčša iba jeden náraz a hneď ako dôjde k nehode by ste ich mali vymeniť. Aj keď to možno na pohľad nevidno, tak ich vnútro môže byť poškodené alebo puknuté a je to veľmi nebezpečné! Lepšie je si kúpiť novú prilbu, aby ste mali istotu, že je absolútne bezpečná.

 

 

Zdroj

Foto: Brightside

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre