Čo sa stane, ak vylúčite zo stravy soľ? Prinášame vám 5 situácií, ku ktorým môže dôjsť

845

Mnoho ľudí v dnešnej dobe dbá na to, akú stravu prijíma. Aj preto sa veľká časť snaží obmedziť príjem soli, niektorí ju dokonca zo svojej stravy celkom vylúčia. Prečo? Pretože ju považujú za škodlivú. To však nie je celkom pravda. Soľ je dôležitý elektrolyt, ktorý prispieva k správnej funkcii tela. Ak ste sa rozhodli soľ obmedziť, dávajte pozor, aby ste ju z jedálnička celkom neodstránili, pretože by mohlo dôjsť k niečomu z dnešného zoznamu.

1. Môžete pribrať

From above of crop anonymous plump female using measuring tape around hips in gym
Foto od
Andres Ayrton na Pexels

Jódovaná soľ je mimoriadne dôležitá pre ľudské hormóny. Ak teda vyradíte soľ, obmedzíte aj jód a to sa podpíše na správaní hormónov. To môže vyústiť do naberania na váhe, opuchnutej tváre, suchej pokožky, bolesti svalov alebo únavy.

2. Môže sa to podpísať aj na vašom srdci

Woman Holding Hands on Her Chest
Foto od
Puwadon Sang-ngern na Pexels

Strava s nízkym obsahom sodíka má naozaj mnoho výhod, čo potvrdia najmä ľudia so srdcovými problémami. Ak však máte srdce v poriadku, môže to skončiť presne naopak. Existuje totiž štúdia, ktorej výsledky vás prekvapia. Ak celkovo prijímate menej stravy, no s vysokým obsahom soli, môže to zhoršiť stav vášho zdravého srdca.

3. Hrozí zvýšenie inzulínovej rezistencie

A Person Recording His Blood Sugar Reading
Foto od
Nataliya Vaitkevich na Pexels

Podľa viacerých štúdií môže nízky príjem sodíka ovplyvniť našu inzulínovú rezistenciu. Čo to v praxi znamená? Naše telo nebude dobre reagovať na inzulín, čo môže vyústiť do zvýšenej hladiny cukru v krvi.

4. Môžu sa prejaviť symptómy dehydratácie

Clear Liquid in Drinking Glass
Foto od
Ray Piedra na Pexels

Prudký pokles hladiny sodíka môže viesť k príznakom dehydratácie. To znamená, že budete mať sucho v ústach, môžete pociťovať závraty, pocit smädu a na toaletu budete chodiť len sporadicky.

5. Žalúdok ako na vode

Woman Suffering from a Stomach Pain
Foto od
Andrea Piacquadio na Pexels

Vylúčenie soli zo stravy môže mať veľký vplyv na hladinu cholesterolu. V tomto prípade sa príznaky nedostavia okamžite a možno nie sú také zrejmé, no ak pociťujete nevoľnosť, mali by ste si dávať na stravu väčší pozor.

Uvažovali ste aj vy niekedy o úplnom vyradení soli zo stravy? Dbáte o vyváženú stravu alebo sa snažíte istým zložkám vyhýbať?

Zdroj

Ivana Božiková
Zdravím, volám sa Ivana a študujem filológiu v Banskej Bystrici. Rada čítam, píšem, zisťujem a vymýšľam, cestujem, spoznávam, smejem sa a nepohrdnem ani dobrým jedlom. Teší ma!
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre