Dáni opäť zlomili rekord v produkovaní elektrickej energie z veterných elektrární

492

Dánsko je veľmocou v produkovaní veternej elektrickej energie. Už dlhodobo je krajina na vrchole vo využívaní tohto druhu elektriny, ktorý šetrí životné prostredie.

Photo by Free-Photos

Vlani v Dánsku vyprodukovali veterné elektrárne až 43,4 percenta spotrebovanej elektrickej energie, čo pre nich znamená nový rekord. Ich cieľom je do roku 2030 využívať až 50 percent obnoviteľných zdrojov.

„Dánsko je na dobrej ceste k prekročeniu svojich energetických cieľov vrámci EÚ“, podľa ktorých majú dosiahnuť do roku 2030 najmenej 50% svojich energetických potrieb z obnoviteľných zdrojov. Taktiež chcú nulovú výrobu energie z fosílnych palív do roku 2050, uviedlo dánske ministerstvo energetiky, verejných služieb a klímy.

„S dosiahnutím tohto rekordu umiestňuje Dánsko zelenú vlajku na mapu sveta,“ povedal dánsky minister energetiky Lars Lilleholt.

„Darí sa nám produkovať veľké množstvo veternej energie a máme ďalšie zdroje ekologickej energie, ktoré sú bezpečné“ dodal. V nasledujúcich rokoch plánuje Dánsko postaviť nové pobrežné veterné elektrárne v Baltskom a Severnom mori.

Krajina dováža dodatočné potreby elektrickej energie z Nórska (vodné elektrárne), zo Švédska (jadrová energia) a Nemecka (solárna energia). Má v úmysle uchovávať svoju veternú a slnečnú energiu, aby zaručila bezpečnosť dodávok počas menej veterných a zamračených dní.

Medzinárodná energetická agentúra (IEA) ocenila rýchly prechod Dánska na obnoviteľné zdroje nergie v novembrovej správe, podľa ktorej sa krajina stala „svetovým lídrom v dekarbonizácii“ za dve desaťročia.

Dánsko bolo dlhú dobu závisle na dovoze energií. So znižovaním počtu uhoľných elektrárni začalo až koncom 70. rokov a intenzívne začalo investovať do veternej energie. Dánsko, ktoré pordukuje ropu a plyn,bolo ešte na konci 90. rokov výlučne vývozcom energie, no teraz je na 90% sebestačná.

Zdroj: goodnewsnetwork

 

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre