Dánsko – krajina šťastných ľudí, bicyklov a lega. Prečítajte si o nej zopár zaujímavostí!

258

Dánsko je štát, ktorý sa nachádza v severnej časti Európy. Jeho vlajka patrí medzi najstaršie na svete a počtom obyvateľov Dánsko len tesne prekonáva Slovensko (žije tu totiž len okolo 6 miliónov ľudí). 

Dánsko je naozaj krajinou, ktorú sa oplatí navštíviť, koniec koncov, my sme si pripravili niekoľko faktov, ktoré by vás mohli presvedčiť alebo minimálne zaujať. Pustite sa do čítania, Dánsko má naozaj veľa kvalít, ktoré milovníci cestovania a poznávania môžu oceniť. 

Ide o jednu z najšťastnejších krajín na svete

Zdroj Brooke Cagle

Dáni sú tým jednoducho známi! Dánsko sa aj oficiálne dostalo na prvé priečky v zozname krajín, kde žijú najšťastnejší ľudia. No a potom si predstavte, kto by nechcel v tejto krajine žiť? Samozrejme, miesto nie je zárukou šťastia, no je dosť pravdepodobné, že sú tu vytvorené skvelé podmienky v kombinácii s milými ľuďmi. Tak prečo túto krajinu aspoň nenavštíviť a nenabrať si trochu šťastia do vrecka?

Dánsky jazyk nemá slovo pre „prosím“

Neznamená to, že by Dáni neboli slušne vychovaní ľudia, ktorí nevedia poprosiť, keď o niečo žiadajú. Oni jednoducho len nemajú priamy preklad, za to vedia vetu formulovať tak, aby v ich jazyku bola nanajvýš úctivá. 

V Dánsku nenájdete hory

Zdroj Nick Karvounis

Ide totiž o rovinatú krajinu a to doslova. Možno to má istú výhodu – ľudia nemusia bicyklovať do kopca. Nájde sa tu totiž veľa športovcov a rekreačných cyklistov – preto v Dánsku nájdete viac ako 12 tisíc kilometrov cyklistických trás. Cyklisti sú tu nanajvýš rešpektovaní. Až 75% z nich bicykluje aj počas zimy a dokonca tu môžete nájsť aj takzvané Cyklistické veľvyslanectvo. 

Viac ako 50 % obyvateľov Kodane chodí do práce na bicykli

Zdroj Febiyan

Ako sme už spomínali, Dáni sú národ obľubujúci cyklistiku. Obyvatelia Kodane obzvlášť – v priemere na počet obyvateľov, to na každého pripadá aspoň 3 kilometre denne. Dokonca iba štyria z desiatich Dánov vlastnia automobil, ale až 9 z 10 Dánov má aspoň jeden bicykel. 

Lego vynašiel Dán

Zdroj Xavi Cabrera

Poznáte stavebnice Lego? Malé kocky, na ktoré keď stúpite bosou nohou, od bolesti vám vyskakujú očné bulvy z jamiek? Presne za túto geniálnu hru vďačíme Dánovi Ole Kirk Christiansenovi, ktorý ju vytvoril už v roku 1932 (pôvodne boli kocky z dreva). 

Dánsko má 444 ostrovov, ale len 76 z nich je obývaných

Musíte uznať, že ide o obrovský počet a ešte stále je veľa takých, ktoré nie sú obývané (to pre prípad, že by ste chceli byť chvíľu osamote). Medzi tie najobľúbenejšie ostrovy patria Ærø, Rømø, Bornholm a Læsø. Bornholm a Samsø boli v roku 2020 zvolené za najudržateľnejšie ostrovy EÚ, takže ak máte radi zeleň a panenskú prírodu, pripíšte si ich na zoznam. 

V Dánsku nikdy nebudete viac ako 52 km od oceánu

Zdroj: unsplash

Predstavte si ľudí, ktorí len snívajú o tom, že by bývali blízko mora či oceánu, no Dáni to majú “za pár”. V Dánsku totiž nie je technicky možné, aby ste boli od oceánu vzdialený viac ako 52 kilometrov. 

Existuje neoficiálny dánsky zákon „nikto nie je lepší ako ten druhý“

Zdroj Duy Pham

Nazýva sa „Janteloven“ a je kľúčovou súčasťou dánskej kultúry a mentality, kde sú všetci akceptovaní a navzájom rovní. Pekná myšlienka, čo myslíte? 

Zdroj

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre