Ďatlovova výprava – záhadná smrť mladých turistov v Urale

5309

V roku 1959 sa skupinka ruských študentov vybrala na turistickú výpravu do Uralu. Títo mladí ľudia nemali ani potuchy, že už o dva dni budú čeliť istej smrti a zanechajú za sebou nevysvetliteľnú záhadu. Prípad dostal názov po vedúcom výpravy a je známy ako Ďatlovova výprava.

Študenti Uralského polytechnického inštitútu sa rozhodli zdolať horu Otorten. Výprava začala 31. januára 1959, ale už 1. februára sa museli zastaviť kvôli zlému počasiu.

commons.wikimedia.org, CC BY-SA 4.0

Skupinka turistov pozostávala z 8 mužov a 2 žien. Ich vedúcim výpravy bol len 23–ročný Igor Ďatlov, ale všetci mali bohaté skúsenosti s podobnými expedíciami. Jeden z nich, Jurij Judin, musel výpravu opustiť kvôli zlému zdravotnému stavu hneď na začiatku. To mu zachránilo život.

1. februára 1959 sa výprava zastavila pre nepriaznivé počasie. Snehová búrka znemožnila dovidieť ďalej ako pár metrov, a tak sa celá skupina odklonila od správneho smeru a nasmerovala sa k hore Cholat Sjachyl. Tu si postavili stany, aby prečkali búrku.

Od vtedy o nich nikto nič nepočul.

Keď ani 12. februára neprišiel Ďatlovov očakávaný telegram, nikto to nepovažoval za podozrivé. Pri podobných výpravách sa často stane, že nastanú malé časové zmeny. Záchrannú výpravu poslali až 20. februára 1959.

commons.wikimedia.org, public domain

Po tom, čo si príbuzní vyžiadali vyslanie záchrannej expedície, bola vytvorená skupina dobrovoľníkov zložená z ďalších študentov a vyučujúcich. Krátko na to sa k nim pridala armáda s lietadlami a vrtulníkmi. 26. februára našiel jeden z dobrovoľníkov opustený stan pri hore Cholat Sjachyl. Záchrannej skupine trvalo takmer 2 mesiace kým našli všetky telá.

Od miesta, kde sa našiel stan, viedli otlačky stôp niekoho, kto bol len v ponožkách k blízkemu lesu. Tu sa našla aj väčšina tiel. Otázkou zostáva príčina smrti.

commons.wikimedia.org, public domain

Otlačky nôh len v ponožkách alebo naboso viedli 1,5 kilometra k blízkemu lesu. Vyzeralo to, akoby ich niečo prinútilo ihneď opustiť stan a utekať do snehovej búrky, aj keď teplota dosahovala čísla ďaleko pod nulou. Pod jedným zo stromov sa našli známky malého ohňa. Tu sa našli prvé dve telá, obe iba v spodnom prádle a topánkach. Niekoľko konárov bolo zlomených, akoby sa niekto snažil na ne vyliezť.

Tri ďalšie telá sa našli v rôznych vzdialenostiach od tohoto stromu. 4 mája sa našli 4 telá v niekoľkometrovej hĺbke pod snehom. Jedno z nich malo vážnú prasklinu na lebke, ktorá však nebola smrteľnou. Ďalšia obeť mala smrteľné poškodenie lebky a dvaja iní zase vážne hrudné fraktúry. Tie boli spôsobené silou ako pri autonehode.

Telo Ludmily Dubininovej sa našlo tvátou nadol. Chýbal jej jazyk, oči, časť pier a pokožky na tvári, takisto ako aj kúsok lebky. Niektorí tvrdia, že jej telo ležalo v malom potôčiku, ktorý viedol popod sneh, a tak narušil jej tvár.

commons.wikimedia.org, public domain

Existuje mnoho teórii, ktoré sa snažia vysvetliť osud Ďatlovovej výpravy. Lavína, útok medveďa, masová panika, armádne testy. Žiadna sa však nepotvrdila a skutočná príčina smrti týchto mladých ľudí ostáva aj naďalej záhadou.

Zdroj

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

1 Komentár
Najhodnotnejšie
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre
Anonymný Anonym
11. apríla 2018 17:43

Zase až taká záhada to nie je. Mali len smolu -> https://www.youtube.com/watch?v=Y8RigxxiilI (CZ titulky)