Deti doplácajú na nami znečistené prostredie, tvrdí Unicef

334
air pollution fotografia
Foto od Kentaro IEMOTO

OSN nás varuje. Sedemnásť miliónov bábätiek, ktoré nie sú ani len rok staré, dýcha toxický vzduch, ktorý silne ovplyvňuje ich vývoj.

Deti v južnej Ázii sú vystavené tomuto problému najviac. Vyše 12 miliónov žije v oblastiach, kde znečistenie vzduchu presiahlo 6-krát ustanovené hodnoty pre zdravé ovzdušie. Ďalšie 4 milióny, vystavené riziku, sú po roztrúsené po celej východnej Ázii a siahajú až po pobrežie.

Unicef tvrdí, že dýchanie tohto znečisteného vzduchu môže poškodiť mozgovú činnosť a vývoj malých detí. Štatistiky ukazujú pokles IQ, slabšiu pamäť a slabšie výsledky v testoch u školákov, ako aj rôzne iné problémy so správaním. Následky sú, bohužiaľ, trvalé.

,,S postupom času sa urbanizácia po celom svete rozvíja viac a viac. Bez nejakých opatrení na zredukovanie tohto problému, alebo bez ochrany proti nemu riskujeme zdravie všetkých budúcich generácií.“

Momentálne sa tento problém rieši pomocou dýchacích masiek a deti počas dní, keď znečistenie vybehne na extrémne vysokú úroveň, jednoducho zostávajú doma, aj počas školy.

ZDROJ

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre