10 potravín, ktoré vyhadzujete príliš skoro

1797

Zdravý a udržateľný životný štýl je dnes viac než kedykoľvek predtým na vzostupe. Sústredíme sa na minimalizáciu odpadu a správne využívanie zdrojov, a to zahŕňa aj náš jedálniček. Ste prekvapení, aké bežné potraviny vyhadzujeme príliš skoro? Týchto 10 potravín má neuveriteľnú životnosť a častokrát končia vo vašom koši zbytočne.

1. Cestoviny

Ak ich uvaríte a zjete napríklad po desaťročí, môžu trochu stratiť chuť, ale neotvorené suché cestoviny sú jedlé neobmedzene.

uncooked three pastas
Foto od
Heather Gillna
Unsplash

2. Konzervovaná alebo sušená fazuľa

Budú pripravené na varenie, aj keď boli roky schované v rohoch vašej špajze. Suchá fazuľa môže po dlhšom čase potrebovať trochu viac namáčania.

assorted-colored bean lot
Foto od
Shelley Paulsna
Unsplash

3. Ocot

Jeho vysoká kyslosť pôsobí ako prírodný konzervant, ktorý bráni rastu choroboplodných zárodkov, takže vydrží aj neobmedzene dlho. V niektorých druhoch iných ako biele destilované sa môžu časom objaviť farebné zmeny alebo zákal, čo však neovplyvňuje chuť ani kvalitu.

Zdroj: jayk7 / GettyImages

4. Soľ

Je to v podstate kameň. Rovnako ako žula nebude napadnutá plesňami a baktériami, ani vaše obľúbené, najčastejšie používané korenie.

brown wooden spoon
Foto od
Jason Tuinstrana
Unsplash

5. Vanilka

Vďaka vysokému obsahu alkoholu sa môže uchovávať neobmedzene dlho, hoci chuť a aróma budú najlepšie do piatich rokov. Chráňte pred svetlom a teplom, ale neuchovávajte v chladničke ani po otvorení, inak sa extrakt poškodí.

brown stick on yellow background
Foto od
Jocelyn Moralesna
Unsplash

6. Vajíčka

Chladené, tepelne neupravené vajcia zostávajú čerstvé až tri týždne po dátume „spotrebujte do“. Väčšina vajec je postriekaná minerálnym olejom, ktorý utesňuje pórovitú škrupinu a robí ju menej náchylnou na baktérie. Keďže varením sa povlak zmyje, do týždňa zjedzte chladené vajíčka uvarené natvrdo.

shallow focus photography of brown eggs
Foto od
Jakub Kapusnakna
Unsplash

7. Papriky

Všetky papriky obsahujú gén, ktorý zabraňuje rozpadu ich bunkových štruktúr a zvyčajne vydržia v chladničke týždeň. Zelená paprika zostáva čerstvá ešte dlhšie ako iné druhy – asi dva až tri týždne – kvôli nízkemu obsahu cukru.

person slicing peppers
Foto od
Emma Frances Loganna
Unsplash

8. Mrkva

Táto chrumkavá zelenina má nízku frekvenciu dýchania, čo je rýchlosť, akou rastlina metabolizuje sacharidy, bielkoviny a tuky, aby zostala nažive aj po zbere. Mrkva zostane čerstvá dva až tri týždne. Stačí odrezať zelené vršky, ktoré kradnú živiny.

orange carrots on brown wooden crate
Foto od
David Holifieldna
Unsplash

9. Citrusy

Hrubá šupka chráni grapefruity, pomaranče a iné citrusové plody pred skazením na dva až šesť týždňov. Ak spozorujete pleseň, ošúpte a skontrolujte vnútornú dužinu, ktorá je stále jedlá, ak pleseň neprenikla do vonkajšej šupky. Vyhoďte, je šupka už príliš mäkká.

clear glass mug with orange fruits
Foto od
Yanana
Unsplash

10. Lahôdkové mäso

Neotvorené, zabalené mäsové výrobku vydržia asi dva až tri týždne od zakúpenia. Vákuovo uzavreté vrecká chránia mäso pred kyslíkom a zabraňujú rastu baktérií. Po otvorení zjedzte lahôdkové mäso do troch až piatich dní.

sausages near sliced ham beside chicken eggs in bowl on table
Foto od
Mettfluencer Mett Lifestylena
Unsplash

zdroj

Juliána Mochnaľová
Vášnivý cestovateľ, milovník dobrého jedla a človek, ktorý každý deň žije naplno. Prinesiem vám množstvo zaujímavých informácií, rád, takisto zábavy a odreagovania. "Stay tuned" :-)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre