Venuša sa neponáhľa – koľko trvá jeden deň na tejto planéte?

204

Naša susedná planéta, má niekoľko fascinujúcich zvláštností. Deň na Venuši je skutočne dlhší ako náš rok.

Zdroj Iman Gozal


Venuši trvá približne 243 pozemských dní, kým dokončí jednu úplnú rotáciu okolo svojej osi. To znamená, že deň na Venuši trvá takmer dvakrát dlhšie ako rok na Zemi. Na rozdiel od toho Zem dokončí jednu rotáciu za približne 24 hodín, čo definuje náš štandardný deň.

Obežná dráha a rok

Venuša obieha okolo Slnka vo vzdialenosti asi dvoch tretín obežnej dráhy Zeme. Jej obežná doba (čas potrebný na jeden okruh okolo Slnka) je približne 225 pozemských dní. Takže, zatiaľ čo Venuša obehne Slnko za kratší čas ako Zem, jej pomalá rotácia spôsobuje, že jej dni sú oveľa dlhšie.

Atmosférický vplyv

Hlavným dôvodom tohto rozdielu je hustá a búrlivá atmosféra Venuše. Pôsobí ako brzda rotácie planéty, ktorá ju spomaľuje. Bez tejto atmosféry by sa Venuša otáčala rýchlejšie a nakoniec by sa slapovo uzamkla (moment, kedy sa jej rotačná perióda zhoduje s jej obežnou dobou).

Uzamykanie prílivu a odlivu

Slapové uzamknutie nastáva, keď je nebeské teleso gravitačne ovplyvnené väčším telesom (v tomto prípade Slnkom). Gravitačná sila zo Slnka sa snaží synchronizovať rotáciu Venuše s jej obežnou dráhou. Ak by bola Venuša slapovo uzamknutá, Slnku by vždy ukazovala rovnakú stranu, tak ako Mesiac Zemi.

Stručne povedané, hustá atmosféra Venuše zohráva kľúčovú úlohu pri spomalení jej rotácie, čo má za následok jeden deň dlhší ako rok. Je to fascinujúci príklad toho, ako môže planetárna atmosféra výrazne ovplyvniť správanie sveta.

Zdroj

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre