10 vecí, ktoré Dr. House a jeho tím robili nesprávne: Lekárske chyby v populárnom seriáli!

942

Dr. House je obľúbený seriál, ktorý sa točil v rokoch 2004 – 2012. V hlavnej úlohe sa predstavil Brit Hugh Laurie (64). Toto je 10 vecí, ktoré však doktor Gregory House a jeho tím robili nesprávne.

Nemôžete prebudiť pacienta s poškodeným mozgom drogami

V jednej epizóde mal tím chorého pacienta Kylea. Jeho otec Gabriel ležal vo vegetatívnom stave a Dr. House sa rozhodol prebudiť ho pomocou drogového koktejlu. V seriáli takouto formou prebrali otca, aby pomohli synovi a vychádzali z výskumov neurológa Olivera Sacksa. Sacks ale pracoval s pacientmi so špecifickým stavom mozgu, ktorí reagovali na liečbu. Gabriel je na druhej strane v bezvedomí v dôsledku poškodenia mozgu nedostatkom kyslíka a žiadna kombinácia liekov to nedokáže vyliečiť.

Sérum pravdy nie je spoľahlivé

V jednej časti mal tím pre zmenu pacientku Jordan, ktorá klamala kvôli krvácaniu do mozgu. Cameron navrhol vyskúšať tzv. sérum pravdy a to aj učinili. V skutočnosti je však toto bájne sérum veľmi nespoľahlivé.

Autor tejto fotografie je Buou

Imunokompromitovaní pacienti môžu prežiť infekcie

V nemocnici je hospitalizovaná pacientka a tím sa nevie zhodnúť na jej diagnóze. Foreman navrhol žiarenie, ktoré ju zbavilo imunity. Neskôr sa ale bojí, že to bol pre ňu rozsudok smrti. V skutočnosti ale imunokompromitovaní pacienti môžu prežiť infekcie.

Hypnóza nefunguje tak, ako ju vnímal Dr. House

Dr. House mal poškodenú pamäť po nehode autobusu a chcel si spomenúť na dôležité detaily pred nehodou. V tejto časti ho teda hypnotizovali a on si na tie detaily spomenul. V skutočnosti ale hypnóza takto nefunguje, najmä pokiaľ ide o získavanie spomienok. Ľudia v hypnóze sú veľmi náchylní na vytváranie falošných spomienok.

Kostná dreň jedného dieťaťa na úkor druhého

V jednej obzvlášť emotívnej časti čelí rodina nekompromisnému ortieľu. Jedno z ich detí môže zachrániť to druhé, ak mu daruje kostnú dreň. Problém však je, že jeho organizmus tento zákrok nezvládne. Neskutočne ťažká voľba pre celú rodinu by sa síce v skutočnosti mohla stať, ale samotné testovanie bolesti u malého chlapca, ktoré robil Housov kolega Foreman, by v reálnom živote určite nemohlo prebiehať za takých podmienok ako prebiehalo v seriáli.

Lekári nemôžu náhodne meniť oddelenia

Dr. House a každý člen jeho tímu majú svoju vlastnú špecializáciu. V seriáli je možné viackrát vidieť, ako House či niektorý z jeho kolegov vykonávajú funkciu či operáciu, na ktorú nie sú špecializovaní a kvalifikovaní. V skutočnom svete lekári nemôžu takto meniť oddelenia a svoje zameranie.

Name one pro & con of each of House’s team members. AND! who’s your fav?
byu/Haleodo inHouseMD

Testosterón nespôsobuje tieto príznaky

Otec dvoch detí sa dopuje testosterónom, aby podával lepší výkon. Netuší o tom, že ho vypotí cez svoje póry a jeho dcére sa kvôli tomu zapália oči a dokonca začala vo veku 6 rokov menštruovať. V skutočnosti ale testosterón v takýchto prípadoch menštruáciu u žien, ktoré ju už majú, zastavuje.

Neviditeľný nádor, či nepovšimnutá chýbajúca maternica

V jednej epizóde tím lekárov nepostrehne obrovský nádor u pacienta, ktorý siahal od pľúc až do srdca. Wilson vysvetlil, že ho nevideli, pretože rástol na stene srdca, ale v skutočnosti by ho na rôntgene lekári videli. Rovnako tak v inej časti Cameron na rôntgene nepostrehol, že žene chýba maternica.

Rôzne typy rakoviny vyžadujú rôzne chemoterapie

V tomto prípade sa tím nevedel zhodnúť na tom, či pacient trpí rakovinou alebo nie. Nakoniec sa rozhodnú pre liečbu chemoterapiou. Lenže neexistuje nič také ako všestranná chemoterapia. Existuje mnoho rôznych chemoterapeutických liekov a každý z nich pôsobí na iné typy rakoviny.

Nepoužívate defibrilátor, keď srdce pacienta prestane biť

Táto chyba sa objavuje (nielen) v seriáli Dr. House znova a znova. V realite sa ale defibrilátory používajú na korekciu abnormálneho srdcového rytmu, nie na opätovné rozbehnutie zastaveného srdca.

Autor tejto fotografie je Diana Broeders

Zdroj

Tomáš Pajerský
Tomáš sa písaniu článkov a copywritingu všeobecne venuje už 10 rokov. Pravidelne prispieva svojou tvorbou do viacerých kategórii na našom webe a nižšie nájdete zoznam jeho článkov.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre