Spoznajte túto krásnu krajinu. Niekoľko vecí z Etiópie, ktoré sú vzácne alebo jedinečné

144

Etiópia je krajina bohatá na kultúru, históriu a prírodné krásy. Medzi jej mnohými pokladmi sa nachádza niekoľko vzácnych a jedinečných vecí, ktoré ju odlišujú od iných destinácií. V tomto článku sa budeme venovať niekoľkým z týchto zvláštnych aspektov Etiópie, ktoré ju robia skutočne jedinečnou.

Najstaršie ľudské nástroje v Etiópii

V roku 2003 sa archeológovia vybrali do Gony v etiópskej Veľkej priekopovej doline. Našli pozoruhodnú zbierku kamenných nástrojov starých približne 2,6 milióna rokov. Išlo o najstaršie známe ľudské nástroje na svete. Artefakty boli vyrobené technikou Oldowan, ktorá sa neskôr rozšírila po celej východnej a južnej Afrike a potom sa rozšírila aj do Európy. Nanešťastie pre Etiópiu, objav z Gony nezostal najstarším navždy. V roku 2015 sa súbor kamenných nástrojov objavil v Keni. Boli staré 3,3 milióna rokov, čo Etiópiu pevne odsunulo na druhé miesto. Stojí za zmienku, že kenskí výrobcovia nástrojov žili dávno predtým, ako sa vyvinul náš vlastný rod (Homo). Vedci sa domnievajú, že ľudská vetva, ktorá nástroje vyrobila, boli buď australopitékovia (známi ako Lucy), alebo kenskí antropovia.

Zdroj: World History Encyclopedia

Unikátne kone

Etiópske pustatiny sú bohaté na skameneliny. V roku 2013 sa v tomto regióne „objavil“ neznámy kôň. Eurygnathohippus woldegabrieli žil približne pred 4,4 miliónmi rokov, bol veľký ako malá zebra a rýchlo behával. Jeho kosti predných končatín boli prepracovanejšie ako u starších druhov koní, čo dodávalo Eurygnathohippusovi väčšiu rýchlosť ako jeho predchodcom. To bolo dobré, pretože v jeho prostredí žili aj šabľozubé mačky. Vlastné zuby tohto koňa boli tiež iné ako u starších druhov. Poškodenie skloviny naznačovalo, že Eurygnathohippus predstavoval bod, v ktorom sa kone začali vyvíjať na pasúce sa zvieratá. Toto prostredie umožnilo koňom stať sa ešte väčšími a silnejšími. Eurygnathohippus dodal cenné informácie o tom, kedy zvieratá urobili rozhodujúci posun, ktorý viedol k vzniku koní, aké poznáme dnes.

Autor fotografie je Soledad Lorieto

Najstarší ilustrovaný kresťanský artefakt

Garimské evanjelium je posvätný rukopis v Etiópii. Niektorí tvrdia, že jeho tvorca a menovec, mních menom Abba Garima, ho celý napísal za jediný deň. Bolo to aj deň po tom, ako založil kláštor Garima na severe krajiny. Rukopis nikdy neopustil kláštor, ale predpokladá sa, že dielo pochádza z 11. storočia. To nezodpovedalo príchodu abba Garima do etiópie okolo roku 494 n. l. V roku 2010 sa pomocou uhlíkového datovania ukázalo, že „stredoveká“ kniha je staršia. Stránky z kozej kože boli zviazané medzi rokmi 330 a 640 n. l. To podporilo mníchovu legendu a urobilo z evanjelií najstarší príklad knižnej väzby. Zaujímavé je, že text bol napísaný v ranom etiópskom jazyku ge’ez, ale kresby robili dielo výnimočným. Vďaka novým dátumom by Garimské evanjeliá mohli byť aj najstarším ilustrovaným kresťanským artefaktom.

Zdroj: Walters Art Museum Illuminated Manuscripts/Flickr

Voda zozbieraná zo vzduchu

Voda nie je v Etiópii rovnomerne dostupná. Vidiecki obyvatelia musia za vodou cestovať až šesť hodín. Hľadanie vzácnej tekutiny je len začiatok. Často sa stáva, že druh, ktorý nájdu, nie je bezpečný na konzumáciu. Filantropi sa pokúsili situáciu napraviť pomocou projektov špičkových technológií. Väčšina z nich však chátra, pretože etiópska infraštruktúra nezvláda zložitú a nákladnú údržbu, ktorá je potrebná. V roku 2014 našiel riešenie dizajnér Arturo Vittoriveže Warka. Stavby v tvare vázy, pomenované podľa miestneho stromu, boli vysoké 9 metrov. Vyrobené z biologicky rozložiteľných materiálov, vnútorné pletivo zachytávalo rosu a potom zachytávalo kvapky do nádoby v spodnej časti. Skúšky v teréne ukázali, že veže dokázali zo vzduchu denne stiahnuť 95 litrov čistej vody. Najlepšie bolo, že sa dali ľahko zostaviť a čistiť a dedinčania sa mohli rýchlo naučiť, ako ich postaviť a udržiavať.

Zdroj: POET ARCHITECTURE/Flickr

Neónovo žlté horúce pramene

Sopka Dallol je vzdialená 600 km od hlavného mesta Etiópie Addis Abeby. Podobne ako mnohé sopky je obklopená horúcimi prameňmi. Turisti sa sem hrnú napriek tomu, že musia prekonávať nebezpečenstvá, ako sú kyslé kaluže a škodlivé výpary. Dallol, ktorý drží rekord ako najnižšie položená suchozemská sopka na svete, produkuje zábavné odtiene bazénov, ako je neónovo žltá, zelená a oranžová. Pramene, ktoré sa nachádzajú v kráteroch sopky, získavajú svoju farbu vďaka procesom, ktoré vrú hlboko pod nimi. Najprv magma ohrieva podzemnú vodu určenú na povrch. Potom, zatiaľ čo prúdi smerom nahor, teplo vody rozpúšťa minerály, ako je síra, soľ a potaš. Táto soľanka sa vylieva do vnútra kráterov. Horúca klíma odparuje soľanku a výsledná farba závisí od obsahu minerálov v jednotlivých prameňoch.

Zdroj: Gusjer/Flickr

Zabudnuté mesto Harlaa

Vo východnej Etiópii si miestni obyvatelia mesta Harlaa rozprávajú legendy o obroch, ktorí tu kedysi žili. Je ľahké pochopiť prečo. V oblasti sa nachádzajú staroveké ruiny z obrovských kameňov. V roku 2017 si ich archeológovia pozreli zblízka. Keď sledovali štruktúry a odkrývali artefakty, bolo jasné, že stoja vo vnútri mesta. Nemohlo sa skutočne nazývať strateným mestom, pretože archeológovia o tejto lokalite vedeli už dlho. Väčšinou ho však ignorovali. Tím, ktorý stojí za najnovším výskumom, rozhodnutie vykonať vykopávky neľutoval. Mesto prinieslo množstvo predmetov pochádzajúcich až z Číny a Indie. Zrejme to bolo rušné centrum, najskôr od 10. storočia, kde sa miešali a obchodovali rôzne kultúry. Boli tu stopy po ľuďoch z Egypta, Jemenu, Madagaskaru, Maldív, Tanzánie a Somalilandu. Bola tu silná islamská prítomnosť, čo naznačuje, že mesto slúžilo veľkej sieti islamských komunít v Afrike, ako aj cudzincom.

Zdroj: Essam/Flickr

Zdroj

Michaela Hric
Ahoj, volám sa Michaela. Veľmi rada čítam, cestujem, varím, no a samozrejme píšem. Prajem príjemné čítanie :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre