Evolučné zmeny, ktoré prebehli na ľudskom tele. Premýšľali ste niekedy o nich?

1218

Už počas nášho života vidíme ako sa naše telá menia – najmarkantnejšie zmeny pozorujeme práve počas dospievania a potom v starobe. Pomerne veľkou zmenou prechádza napríklad aj telo ženy počas tehotenstva alebo človek, ktorý začne intenzívne cvičiť. No menia sa naše telá aj počas storočí. Ako vo všeobecnosti vyzerali ľudia v stredoveku alebo staroveku? Netreba zabúdať na evolúciu, ktorá sa nedá zastaviť a prebieha neustále, aj keď si ju nemusíme uvedomovať.

Dovoľte nám predstaviť znaky na ľudskom tele, ktoré počas rokov prešli najvýraznejšou zmenou. Tieto informácie vás možno zásadne prekvapia.

Ľudská čeľusť sa zmenšuje

Zdroj Anne Nygård

Radikálnou zmenou spôsobu života ľudí, a teda prechodom od lovu a zberu k poľnohospodárstvu, odlišnej úprave jedál a zloženia jedálnička sa menila aj čeľusť ľudí. Fakticky potrebujeme menej sily na žuvanie a tomu sa prispôsobili aj naše ústa. Avšak, stále viac a viac ľudí má kvôli tomu problém v podobe deformácií zubov, ktoré sa akoby “nezmestili” do ústnej dutiny. To vyžaduje zdĺhavú náročnú a nepríjemnú ortodontickú prácu.

Jedným z dôsledkov zmenšenia čeluste je aj individuálna absencia zubov múdrosti.

Ľudské kosti sú čoraz ľahšie

Zdroj Nino Liverani

Opäť to má súvis so zmenou v ľudskej aktivite a spôsobe stravovania. Práve tieto dva aspekty viedli k tomu, že sa znížila hustota kostí, takže naša kostra je rozhodne slabšia v porovnaní s našimi dávnymi predkami. V dôsledku toho sme oveľa náchylnejší na osteoporózu a zlomeniny. Je tu však jedna možnosť ako tomu môžeme individuálne predchádzať – primeranou úrovňou fyzickej aktivity.

Ľudské nohy sa každým rokom zväčšujú

Zdroj Jan Romero

Nie je tak celkom pravda, že akonáhle dosiahneme dospelosť naše nohy prestanú rásť. V skutočnosti sa o zanedbateľný kúsok zväčšujú každým rokov a to vplyvom tlaku z chôdze, prípadne oslabených šliach a väzov. Napríklad, vedci zistili, že priemerná veľkosť ženskej nohy sa za posledných 30 rokov zväčšila o jedno číslo! Vysvetlením môže byť byť aj zvyšujúca sa priemerná hmotnosť ľudí a ich výška.

Obe pohlavia sa dostávajú do puberty skôr

Zdroj: google images

Aj vy ste si všimli, že deťmi zmieta puberta oveľa skôr? Oveľa výraznejšie je to pozorované u dievčat, no tento fenomén je prítomný aj u chlapcov. Istá štúdia ukázala, že po desiatich rokoch začali chlapci vstupovať do puberty o pol roka skôr a dievčatá začali menštruovať o 3 mesiace skôr. Dnes je priemerným vekom začiatku puberty 12 alebo 13 rokov, no predpokladá sa, že to bude rapídne klesať. Predpokladá sa tiež, že za to môže neustále sa zvyšujúca technologickosť sveta ako aj možný výskyt hormónov a iných chemických látok v konzumovaných potravinách.

Dôležité je podotknúť, že príliš skorý nástup puberty môže viesť u žien k rakovine prsníka, psychologickým a behaviorálnym poruchám ako aj k riziku tehotenstva pred dovŕšením veku dospelosti.

Zdroj

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre