Veľryby kedysi chodili po súši – pozrite si evolúciu týchto morských oborov

368

Fascinujúca evolučná cesta veľrýb zahŕňa prekvapivý prechod z pevniny na more. Približne pred 50 miliónmi rokov sa ich predkovia potulovali po zemi.

Zdroj Thesupermat

Druh Pakicetus

Tvor veľkosti kozy, žil na okrajoch jazier a brehov riek na území dnešného Pakistanu a Indie. Napriek svojmu suchozemskému životnému štýlu by sa vo vode cítil ako doma. Tento skorý predchodca veľrýb lovil malé suchozemské zvieratá a sladkovodné ryby. Ako čas plynul, Pakicetovi potomkovia sa odvážili vstúpiť ďalej do vody a vyvinuli sa tak, aby sa viac prispôsobili staronovému prostrediu.

Ambulocetus

Jedným z týchto príbuzných druhov bol Ambulocetus, ktorý žil asi pred 50 až 48 miliónmi rokov. Rovnako ako Pakicetus aj Ambulocetus trávil čas vo vode, aj mimo nej. Jeho veľké nohy vyzerali už viac ako plutvy a na plávanie používal svoj chvost.

Moderné veľryby sa vzšli z potomkov Dorudona, ďalšieho druhu, ktorý sa vyvinul z Ambulocetus. Len za 10 miliónov rokov sa veľryby úplne prispôsobili životu vo vode, ktorý je z evolučného hľadiska pozoruhodne rýchly.

Zdroj

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre