10 zaujímavých faktov o ikonických vojnových filmoch: Alkohol, ruská ruleta, či zákaz v Nemecku!

927

Dnes sme si pre vás pripravili 10 zaujímavých faktov o ikonických vojnových filmoch. V článku nájdete snímky ako Zachráňte vojaka Ryana, Najdlhší deň alebo Apokalypsa.

Zachráňte vojaka Ryana

V tomto filme si mal pôvodne zahrať herec Tom Sizemore. Ten mal však v tom čase problémy s drogami a alkoholom. Steven Spielberg ho prijal len s podmienkou, že bude každý deň podstupovať testy. Raz nimi neprešiel a v kultovom počine ho nahradil iný herec.

Autor tejto fotografie je Jayel Aheram; cropped by Beyond My Ken (talk) 05:33, 7 June 2012 (UTC)

Statočné srdce

Ikonický film Mela Gibsona z roku 1995. Táto snímka vyvolala veľký konflikt medzi Melom Gibsonom a zástupcami gayov v Amerike. Počin bol označený za príliš homofóbny.

Autor tejto fotografie je kjd

Najdlhší deň

Najdlhší deň je jeden z najvyššie hodnotených amerických vojnových filmov. Vznikol v roku 1962. V úlohe vojakov v ňom hralo veľmi veľa známych hercov svojej doby, napríklad John Wayne, Henry Fonda, Robert Mitchum, Sean Connery a Richard Burton. Práve príliš hviezdne herecké obsadenie však snímke ubralo na autentickosti.

Autor tejto fotografie je twm1340

Operation Dirty Dozen

Toto je vojnový krátkometrážny film z roku 1967. Predchádza mu zaujímavý príbeh. Niekdajší hráč americkej NFL Jim Brown musel kvôli nemu predčasne ukončiť športovú kariéru. Natáčanie sa totiž predĺžilo a nestihol by tzv. prípravný kemp. Majiteľ tímu sa mu vyhrážal, že za každý deň omeškania dostane pokutu, na čo teda Brown reagoval ukončením kariéry. Neskôr sa naozaj presadil ako herec.

Autor tejto fotografie je LBJLibraryNow

Generál Patton

Generál Patton je vojnová a životopisná dráma z roku 1970. Za zmienku stojí, že to bol obľúbený film amerického prezidenta Richarda Nixona. Hlavnú úlohu tu hral George C. Scott a snímka získala celkovo 7 Oscarov.

Autor tejto fotografie je Mike Tewkesbury

Odtiaľto až na večnosť

Spolu s ikonami Frankom Sinatrom a Burtom Lancasterom si jednu z hlavných postáv zahral Montgomery Clift. Ten mal však počas natáčania veľké problémy s drogami a alkoholom, navyše bojoval so svojou homosexualitou. Raz ho vyhodili z párty Franka Sinatru potom, čo dával nemravné návrhy inému mužovi.

Autor tejto fotografie je Antonio Marín Segovia

Na západe nič nové

Toto je pôvodná filmová adaptácia knihy autora Ericha Mariu Remarqua. Vojnová dráma z roku 1930 Na západe nič nové bola v 30-tych rokoch minulého storočia v Nemecku zakázaná. Neskôr aj v Poľsku.

Apokalypsa

Americká dráma z roku 1979 patrí medzi špičku vojnových filmov. Natáčanie však sprevádzali viaceré problémy. Hlavní herci Martin Sheen a Marlon Brando mali problémy s alkoholizmom (Sheen), respektíve s nadváhou (Brando). Medzi zvyšnými hercami sa pre zmenu rozšíril heroín. To, čo na začiatku vyzeralo ako možná katastrofa, nakoniec zarobilo 150 miliónov dolárov.

Autor tejto fotografie je Sylar2406

Čata

Čata je známy vojnový film z roku 1986. Režisér Oliver Stone mal scenár už 17 rokov predtým a chcel do hlavnej úlohy obsadiť Jima Morrisona, speváka rockovej skupiny The Doors. Po jeho smrti ho v snímke nakoniec nahradil Charlie Sheen. Neskôr však Stone natočil „aspoň“ film The Doors (1990).

Lovec jeleňov

Tento rebríček 10 zaujímavých faktov o ikonických vojnových filmoch pomyselne vyhráva americká snímka z roku 1978 Lovec jeleňov. Vo filme je scéna tzv. ruskej rulety medzi vietnamskými vojakmi. Krátko po uvedení filmu sa objavilo až 28 rôznych prípadov takejto ruskej rulety medzi civilistami, pričom až 25 z nich bolo smrteľných.

Autor tejto fotografie je Nathan Congleton

Zdroj

Tomáš Pajerský
Tomáš sa písaniu článkov a copywritingu všeobecne venuje už 10 rokov. Pravidelne prispieva svojou tvorbou do viacerých kategórii na našom webe a nižšie nájdete zoznam jeho článkov.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre