10 fascinujúcich miest našej planéty, ktoré by si mal raz vidieť na vlastné oči

9584

Niektoré sú ako z inej planéty, iné ako vystrihnuté z filmového plátna. Niečo je hračka prírody a k niečomu dopomohla ľudská ruka. Každopádne toto je 10 zaujímavých miest, ktoré by si si nemal nechať ujsť.

1. Najčarovnejšie miesto v Kanade

Spotted lake je jazero, ktoré sa nachádza v Britskej Kolumbii v Kanade a v zime a na jar vyzerá ako obyčajná vodná plocha, avšak v lete sa voda začne vyparovať a jazero sa zrazu zmení na stovky slaných jazierok, ktoré zanechávajú „bodkovanú krajinu“ žltých, zelených a modrých škvŕn. Farby jazierok závisia od koncentrácie minerálov.

Zdroj: Jack Borno/Wikimedia Commons

2. Ružové jazero

Lake Hillier je jazero nezvyčajnej ružovej farby v západnej Austrálii, ktoré je, žiaľ, možné obdivovať len z oblohy, pretože táto oblasť je klasifikovaná ako prírodná rezervácia. Dodnes nikto nedokázal vysvetliť, čo spôsobuje, že jazero má neprirodzenú ružovú farbu. Predpokladá sa, že to spôsobuje prítomnosť rias, ktoré uvoľňujú pigment a ten jazero zafarbil.

Zdroj: Eric Baker/Flickr

3. Ruka v púšti 

Táto obrovská socha sa nachádza v jednom z najsuchších a najopustenejších miest na svete – v známej púšti Atacama v Čile. Ide o dielo, ktoré má vyjadrovať ľudskú krehkosť, bolesť a osamelosť. Bohužiaľ, táto socha je častou obeťou vandalizmu, ale vďaka dobrovoľníkom sa ju darí udržiavať v pôvodnom stave.

Zdroj: Greg Schechter/Flickr

4. Červená pláž

Jedna z najunikátnejších pláží na svete sa nachádza približne 20 míľ juhozápadne od Čínskeho mesta Panjin. Originálnu červenú farbu má táto pláž vďaka riase, ktorá je najprv žiarivo zelená, ale na jeseň zmení svoju farbu na ohnivo červenú. Avšak, dych vyrážajúca pláž je prístupná len sčasti verejnosti.

Zdroj: Wikimedia Commons

5. Pole plné kamenných nádob

História týchto kamenných nádob je stále zahalená rúškom tajomstva. Predpokladá sa, že nádoby sú staré asi 2000 rokov. Archeológovia sa domnievajú, že sa používali ako urny pri pohrebných rituáloch, pretože v ich blízkosti sa našli hrobové predmety a kosti.

Zdroj: David McKelvey/Flickr

6. „Škriatkovský park“

Goblin Valley State Park v Utahu v USA sa nepodobá na žiadne iné miesto na svete. Údolie, ktoré je pokryté pieskovcovými „škriatkami“ a ďalšími fascinujúcimi útvarmi, je často prirovnávané k Marsu.

Zdroj: Ken Lund/Flickr

7. Alej veľrybích kostí

Miesto na Sibíri, ktoré je známe pre vyčnievajúce rebrá a stavce veľrýb je známe ako alej veľrybích kostí. Kedysi v tejto oblasti miestne kmene zabíjali tieto morské cicavce a skladovali ich mäso.

Zdroj: Kseniia Iartceva

8. Sklenená pláž v Kalifornii

Táto pláž patrí medzi najvyhľadávanejšie pláže v celej Kalifornii a svoje meno dostala podľa hladkého farebného morského skla, ktoré je zmiešané s kamienkovou plážou.  Kedysi sa tu nachádzala skládka odpadu a rozbité fľaše sa zmenili na malé farebné poklady. Ľudia si odtiaľ neustále odnášajú „suvenír“, hoci je nezákonne odstraňovať sklo z pláže.

Zdroj: John Krzesinski/Flickr

9. Katakomby plné kostí

Koncom 18. storočia sa v Paríži rozmohli veľké zdravotné problémy  spojené s mestskými cintorínmi, preto sa rozhodlo, že ich „obsah“ bude presunutý do podzemia. Od roku 1809 sú katakomby sprístupnené verejnosti.

Zdroj: Fraser Mummery/Flickr

10. Púštny zázrak

Uprostred nevadskej púšte sa nachádzajú vysoké, pestrofarebné gejzíry, ktoré chrlia vriacu vodu a vznikli úplnou náhodou. Prvý gejzír vznikol po tom, čo miestni obyvatelia vyvŕtali studňu, ktorú nakoniec nepoužívali, pretože voda bola príliš horúca. Hlavný gejzír vznikol tiež náhodou, keď sa na tomto mieste uskutočnil skúšobný vrt. Voda, ktorá vystreľovala bola horúca a začala vytvárať usadeniny uhličitanu vápenatého, ktoré každým rokom narastajú o niekoľko centimetrov. 

Zdroj: Ken Lund/Flickr

Zdroj

Michaela Hric
Ahoj, volám sa Michaela. Veľmi rada čítam, cestujem, varím, no a samozrejme píšem. Prajem príjemné čítanie :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre