Iba dve štátne vlajky majú fialovú farbu – viete, ktoré to sú?

199

Národné vlajky majú rôznorodé a jedinečné vzory. Hoci niektoré používajú jasné farby, ako červená, žltá a oranžová, fialová je veľmi vzácna. Táto kráľovská farba sa objavuje len na dvoch národných vlajkách – Dominiky a Nikaraguy.

Zdroj palestrina55

Dominika

Vlajka Dominiky, navrhnutá Alwinom Bullym, bola prijatá v novembri 1978 a niekoľkokrát zmenená. Má zelené pole predstavujúce vegetáciu, s krížom žltej, čiernej a bielej farby, ktorý symbolizuje kresťanstvo a Trojicu. V strede kríža je červený disk s desiatimi hviezdami a fialovým papagájom Sisserou.

Nikaragua

Vlajka Nikaraguy je inšpirovaná vlajkou Stredoamerickej federatívnej republiky. Skladá sa z bieleho pruhu medzi dvoma modrými pruhmi, ktoré predstavujú Karibské more a Tichý oceán. Biely pruh symbolizuje mier a v strede má erb krajiny. V erbe je dúha s fialovým pruhom, symbolizujúca slobodu.

Fialové farbivo bolo dlho veľmi drahé a zriedkavé, dokonca drahšie než zlato. Výroba farbiva z morských slimákov bola náročná a kráľovná Alžbeta I. v 16. storočí zakázala fialovú farbu mimo kráľovskej rodiny. Tento nákladný a pracný proces spôsobil, že fialová bola pre väčšinu krajín nedostupná.

Zdroj

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre