14 ikonických filmových kostýmov, ktoré zaujali najmä svojím sofistikovaným dizajnom zadnej časti

4270

Filmové kostýmy vždy priťahovali veľkú pozornosť. Honosné róby a elegantné obleky sa často stávali stredobodom pozornosti a predmetom obdivu divákov. Môžeme za to poďakovať detailnej práci šikovných návrhárov. Dnes vám niekoľko z nich ukážeme. Sústredíme sa však na dámske kostýmy, ktoré majú na chrbte ohromujúci dizajn.

1. Raňajky u Tiffanyho (1961)

Zdroj: Brightside

Ikona Audrey Hepburn bola stelesnením elegancie. Takmer všetci poznajú zábery z filmu, kde má na sebe šaty od Huberta de Givenchy. Tento štýl symbolizuje ženskosť a luxus a aj dodnes je medzi módnymi nadšencami žiadaný.

2. Gilda (1946)

Zdroj: Brightside

Krémový kostým, ktorý na sebe mala Rita Hayworth v jednej z najslávnejších scén celého filmu, bol vyrobený z hodvábu. Jeho vrch bol prestrihnutý a spodnú časť tvorila dlhá sukňa. Najimpozantnejším detailom bol však výstrih na chrbte.

3. Páni majú radšej blondínky (1953)

Zdroj: Brightside

Zlaté šaty Marilyn Monroe považovala cenzúra za také nevhodné, že ich diváci mohli vidieť len zozadu. Aj to však stačilo na to, aby sa stali kultovými. Ich výstrih na chrbte totiž zaujal každého diváka.

4. Zjazvená tvár (1983)

Zdroj: Brightside

Ikonické šaty, ktoré na sebe mala Michlle Pfeiffer, pochádzali z dielne Patricie Norris. Keďže ide v prípade filmu o remake pôvodiny z roku 1932, aj kostýmová výtvarníčka sa rozhodla vzdať hold originálu. Preto obliekla postavu do štýlu tej doby.

5. Pretty Woman (1990)

Zdroj: Brightside

Jednými z najznámejších šiat bez chrbta sú jednoznačne tie, ktoré poznáme z filmu Pretty Woman. Šaty Julie Roberts vytvorila slávna kostýmová výtvarníčka Marilyn Vance. Režisér chcel, aby si hrdinka počas premeny obliekla čierne šaty, no kostymérka trvala na červených.

6. Asterix a Obelix: Misia Kleopatra (2002)

Zdroj: Brightside

Biele šaty Kleopatry, ktorú stvárnila Monica Belluci, sú jedným z najpamätnejších kostýmov celého filmu. Je to vďaka odvážnemu výstrihu na chrbte, ktorý chválili nielen postavy filmu, ale aj diváci.

7. Smiem prosiť (2004)

Zdroj: Brightside

Čierne šaty s vykrojeným chrbtom, ktoré si obliekla Jennifer Lopez, očarili divákov najmä svojou eleganciou. Vďaka svojmu minimalistickému dizajnu pôsobili moderne a zároveň mimoriadne štýlovo. Sú skvelým príkladom toho, ako sa dá aj jednoduchosťou docieliť elegantný vzhľad.

8. Voda pre slony (2011)

Zdroj: Brightside

Červené šaty z tohto filmu sú nielen nádherné, ale nesú aj dôležité posolstvo. Ich farba totiž symbolizuje lásku, ktorá začala kvitnúť v srdci Reese Witherspoon. Dizajn šat bol spredu celkom jednoduchý, no zozadu veľmi sofistikovaný.

9. Hry o život (2012)

Zdroj: Brightside

Keď sa Katniss začala počas otváracieho ceremoniálu hier krútiť, nikto z nej nedokázal odtrhnúť pohľad. Nielenže začali horieť, no vďaka tylu boli krásne aj bez plameňov.

10. Hra o trón (2011 – 2019)

Zdroj: Brightside

Postava Emilie Clarke často nosila úchvatné oblečenie, ktoré zodpovedalo jej postaveniu. Aj to je dôvod, prečo si šaty, keď ešte postava na trón ani nepomyslela, takmer nikto nevšimol. Preto im teraz venujte chvíľku a oceňte, ako dobre vyzerajú zozadu.

11. Navždy mladá (2015)

Zdroj: Brightside

Kostymérka mala pri tomto filme neľahkú úlohu. Pre nestarnúcu postavu Blake Lively musela nájsť večerné šaty, ktoré by sa hodili do doby v roku 1945 aj 2014. Musíme však povedať, že vybrala výborne – bordové zamatové šaty s vykrojeným chrbtom.

12. La La Land (2016)

Zdroj: Brightside

Všetky kostýmy Emmy Stone dokonali vnútorný svet postavy, ktorá zbožňovala klasické hollywoodske filmy. Najpútavejšie však vyzerala v zelených šatách s odhaleným chrbtom.

13. Pasažieri (2016)

Zdroj: Brightside

Jennifer Lawrence si vo filme obliekla dramatické čierne šaty s otvoreným chrbtom. Uprostred však mali ramienko, vďaka čomu vyzerali ešte rafinovanejšie.

14. Nie je čas zomrieť (2021)

Zdroj: Brightside

Modré šaty, ktoré si Ana de Armas obliekla vo filme Nie je čas zomrieť, boli vyrobené v štýle spodnej bielizne. Zvýraznili herečkinu postavu a vytvorili jej rafinovanú, no elegantnú siluetu. Hlavným prvkom šiat bol otvorený chrbát, vďaka ktorému hrdinka pôsobila zmyselne a romanticky.

Zdroj

Foto: Brightside

Ivana Božiková
Zdravím, volám sa Ivana a študujem filológiu v Banskej Bystrici. Rada čítam, píšem, zisťujem a vymýšľam, cestujem, spoznávam, smejem sa a nepohrdnem ani dobrým jedlom. Teší ma!
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre