12 zvykov z Fínska, ktoré sú pre zvyšok sveta zvláštne

228593

Dlhé noci, losy či rozsiahle zasnežené lesy. Fínsko je krajina, ktorú všetko z toho vystihuje. A aj keď si myslíte, že o Fínsku viete všetko, tak to nie je pravda. Je veľa vecí, o ktorých vedia iba ľudia, ktorí tam žijú, alebo tí, ktorí tam už niekedy vo svojom živote boli. Vedeli ste, že koberce perú v riekach či za vynášanie odpadkov niekoho iného môžu dostať pokutu? Tieto a ďalšie fakty z Fínska sa už dočítate nižšie.

Fíni neutierajú riad dosucha

Nie je to potrebné robiť, pretože majú špeciálne skrinky prispôsobené tomu, aby sa v nich riad vysušil a je tam zároveň poukladaný.

Odvekou rodinnou tradíciou, ktorá sa praktizuje dodnes, je čistenie kobercov na brehu jazier a riek

Pravdou je, že Fíni majú aj vysávače, no silná tradícia čistenia kobercov v riekach pretrváva. Nepovažujú to len za očistenie daného koberca, ale aj za takú vlastnú morálnu očistu.

Nepoužívajú špongiu na čistenie riadu

Fíni veľmi nepoužívajú špongie. Namiesto toho majú kefy s dlhými rúčkami, ktorými umývajú všetko riad.

Pýtať sa ľudí na ich príjem je neslušné

Je neslušné pýtať sa kolegov či dokonca priateľov a iných ľudí na ich príjem. Fíni skrátka o tom nehovoria. Zvláštne však je, že zistiť si to viete priamo na daňovom úrade, kde vám zárobok kohokoľvek prezradia. Stačí tam iba zavolať.

Ľudia nedostávajú vlastné porcie jedla

Je veľmi nepravdepodobné, že na fínskom stole uvidíte rozložené jednotlivé taniere s jedlom. Každý človek si sám určuje koľko chce zjesť, a tak je zvyčajne pripravená spoločná obrovská porcia jedla, z ktorej si ľudia naberajú.

Fíni milujú jednoduché triky

Alebo takzvané „life hacks“, teda jednoduché triky, ktoré vám uľahčia život a sú nenáročné. Fíni sa snažia využiť každú vec, ktorá stratila svoj účel, na niečo iné. Napríklad obal na salámu nevyhodia, ale využijú ho ako obal na perá.

Milujú mlieko a mliečne výrobky

Práve v tejto krajine sa vypije najviac mlieka na svete. V priemere vypije každý človek až 130 litrov mlieka za rok. Mlieko je tam lacné a Fíni sú známi aj tým, že z neho vyrábajú vlastné špeciálne produkty. Väčšina ľudí si k obedu dopraje pohár mlieka. Tento nápoj milujú od samého detstva.

Sprchy bez závesov

Fíni sa nehanbia za svoje telo. Ak idete na kúpalisko či do posilňovne, tak v sprchách nenájdete závesy. Tamojším ľuďom to nevadí a umývajú sa bez okolkov pred ostatnými.

Vodiči majú vlastný spôsob ako poraziť zimu

Rozmrazovaním a zahriatím auta nemusia tráviť ďalších 10-15 minút. Aby auto ochránili pred veľkou zimou, jednoducho ho pripoja do elektrickej zásuvky. Autá majú totiž vo svojich motoroch vybavenie, ktoré ohrieva vzduch okolo a niektoré majú mechanizmus, ktorý dokáže ohriať samotný interiér automobilu. Špeciálne vývody sú nainštalované na parkoviskách. Cena elektriny je už zahrnutá v cene parkovného.

Majú súťaž v tom, koľko komárov zabijú

Zvláštnych súťaži je viac, no vo Fínsku existuje aj takáto. Pravidlá sú jednoduché – kto zabije za stanovený čas viac komárov, ten vyhráva. Súťaž sa koná v lete a má už aj medzinárodné rozmery.

Vo Fínsku je zakázané vynášať cudzie odpadky

Fíni sa príkladne starajú o životné prostredie a venujú mu veľkú pozornosť. Šetria vodu a samozrejme triedia odpad. Ak sa ale niekto pokúsi popratať cudzie smetie na verejnom mieste, dostane pokutu. Ako príklad uvedieme príbeh muža, ktorý videl na kraji cesty vyhodené smetie. Rozhodol sa teda vyhodiť ho do svojho smetiaku. Bolo ho však príliš veľa, a tak oslovil úrady s tým, že kam môže odniesť zvyšok odpadu. Avšak, dostal odpoveď, že cesta patrí vláde a on nemal právo sám toto smetie vyhadzovať. Musí mať k tomu licenciu, ktorá sa dá získať len absolvovaním kurzu.

Radi kombinujú potraviny, ktoré si ľudia nevedia v jedle spolu predstaviť

Kombinujú také prísady, o ktorých by ste povedali, že vôbec nejdú dokopy. Napríklad pečienku s vajcom, sirupom, hrozienkami, cibuľkou a džemom k tomu.

Zdroj

Foto: Brightside

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre