Zriedkavá genetická mutácia spôsobuje ženám zrakové superschopnosti – môžete ju mať kľudne aj vy

753

Ľudský zrak je jedným z najdôležitejších zmyslov, umožňujúcich nám vnímať svet v celej jeho pestrosti a komplexnosti. Naše oči dokážu rozlíšiť tisíce farieb, čo nám umožňuje lepšie chápať a reagovať na naše Okolie.

Zdroj Helena Lopes

Niektoré ženy však môžu mať genetickú mutáciu, ktorá im umožňuje vidieť milióny ďalších farieb. Tento jav sa nazýva tetracromácia a je spôsobený prítomnosťou štvrtého typu čapíkov v oku, ktoré detekujú farby. Väčšina ľudí má tri typy čapíkov, čo im umožňuje vidieť v rámci bežného farebného spektra. Ženy s tetracromáciou môžu vidieť jemné odtiene a variácie farieb, ktoré sú pre ostatných neviditeľné.

Vedci odhadujú, že približne 12% žien môže mať túto genetickú výhodu. Tetracromácia je zriedkavá a často nepoznaná, pretože väčšina týchto žien si neuvedomuje, že vidia viac farieb než ostatní. Tento fascinujúci fenomén ukazuje, aké úžasné a rozmanité môžu byť ľudské zmysly, a otvára nové možnosti pre výskum a pochopenie ľudského vnímania farieb.

Tieto nové objavy nám umožňujú lepšie chápať zložitosť a potenciál ľudského zraku, čo môže viesť k ďalším prelomovým zisteniam v oblasti neurologických a zrakových štúdií.

Zdroj

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre