Genie, dievčatko, ktoré bolo 13 rokov uväznené v jednej miestnosti

11606

Príbeh dievčatka Genie zobrazuje jeden z najdrsnejších prípadov násilia na deťoch v histórií. Už ako bábätku sa jej nedostávalo ani priateľského ľudského dotyku ani lásky. Zamknutá v tmavej miestnosti s namaľovanými oknami spoznala malá Genie iba násilie a ľudské zlo. Kvôli absencií akéhokoľvek hluku sa u nej nevivinula schopnosť rozprávať. Situácia sa zmenila až po tom, čo ju našli a zachránili kompetentní pracovníci. Tu je tragický príbeh Genie.

Genie sa narodila v roku 1957 v meste Arkádia v Kalifornií. Zo štyroch detí prežila iba ona a jej starší brat. Jej otec nenávidel deti, bol veľmi násilný voči celej svojej rodine a nikomu nedovolil odísť z domu.

Zdroj: YouTube

Genin otec vyrastal prevažne v sirotčincoch a tento fakt spôsobil jeho neskoršiu násilnú povahu a problémy s psychikou. Genina matka bola od svojho muža o 20 rokov mladšia a mala degeneratívny problém so zrakom. Vážne šedé zákaly spôsobili, že sa stala závislá na svojom manželovi. Ten nenávidel deti, pretože ich považoval za hlučné a po Geninom narodení izoloval seba aj rodinu od ostatných ľudí.

Keď mala Genie len 20 mesiacov, celá rodina sa presťahovala do domu po jej starej mame. Otec ju priväzoval k detskému záchodu na takmer 13 hodín denne. Na noc ju zakryl plienkou a dal do malého spacáku tak, aby nemohla hýbať nohami.

Zdroj: YouTube

Genin otec Wiley sa po smrti svojej matky stal ešte násilnejším a antisociálnym. Z jej smrti vinil svojho syna, ktorý sa s ňou v čase nehody prechádzal . Wiley dal výpoveď v práci a presťahoval sa s rodinou do domu po matke, ktroý bol izolovaný od akýchkoľvek susedov. Pokračoval v nastolovaní striktných obmedzení ohľadom hluku, čo v praxi znamenalo žiadnu televíziu ani rádio. Jeho žena a syn mali len málokedy dovolené rozprávať, najmä keď sa nachádzali v blízkosti Genie. Keď prehovorili bez jeho dovolenia, boli potrestaní.

Wiley nútil svojho syna týrať Genie tak, ako to robil on sám. Dával jej málo jedla, a preto vo veku 13 rokov vyzerala na 6.

Jej fyzické obmedzovanie spôsobilo nedokonalé vyvinutie končatín a neschopnosť správne chodiť. Vo veku 13 rokov nemala žiadnu kontrolu nad udržiavaním moču a stolice a mala sklony si ubližovať kedykoľvek sa cítila nahnevaná alebo frustrovaná. Dokázala zaostriť iba na vzdialenosť 3 metrov, presne toľko, aká bola maximálna vzdialenosť stien v jej izbe.

Zdroj: YouTube

V roku 1970 boli Genini rodičia spolu s Genie v meste. Počas toho, ako Genin otec vybavoval sociálne dávky, vyšla matka spolu s dcérou von. Kvôli matkinej zrakovej vade potom netrafili správne dvere a vošli na úrad, ktorý sa zaoberal sociálnymi vecami. Tu si pracovníci ihneď všimli zanedbanú Genie a kontaktovali políciu. Prípad sa stal hneď verejne známym a Genie putovala do detskej nemocnice. K jej prípadu bol pridelený terapeut David Rigler a doktor James Kent. Genie bola silne podvýživená, pri výške 137 cm mala iba 27 kg. Mala nafúknutý žalúdok, deformované boky, podliatiny, jej hrudný kôš bol príliš malý voči telu. Nedokázala stáť rovno a ruky držala pred sebou ako králik, keď sedí.

Dnes je Genie zverencom štátu Kalifornia a žije jednoduchý život v súkromnom zariadení pre mentálne málo vyvinutých dospelých ľudí v Los Angeles.

Zdroj

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

1 Komentár
Najhodnotnejšie
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre
eRoR
27. júna 2017 20:08

Hajzel!