Grafity, ktoré vytvorili naši predkovia vás určite pobavia

294

Keď prechádzate akýmkoľvek väčším mestom, určite si ich vždy všimnete. Na stenách budov, v podchodoch, kdekoľvek, kde je voľná plocha. Grafity. Niektoré sú prejavom moderného umenia a oživujú sivú atmosféru mesta, zatiaľ čo iné sú len…čmáranice.

Ale grafity tú boli vždy. A niektoré z nich vás jednoducho prinútia pousmiať sa a uvedomiť si, že naši predkovia boli predsa len pomerne rovnakí, ako sme dnes my.

Vezmite si napríklad vikingské grafity v lokalite Maeshowe – nachádza sa tam jedna z najväčších zbierok rún v Európe. A niektoré nápisy znejú asi takto: “Tieto runy boli vyryté najväčším majstrom rún v západnom oceáne” či “Ingigerth je tá najkrajšia zo všetkých žien”.

https://en.wikipedia.org/wiki/Roman_graffiti#/media/File:Pompeii_Stairwell_Poetry.jpg
foto: wikipedia

Neskôr sa stalo dosť populárne „nechať značku“ svojej návštevy na egyptských pyramídach. Hlavne Rimania ich videli ako jednu veľkú návštevnú knihu.

A čo sa týka Rimanov, tí vytváranie takýchto „vtipných“ grafity povýšili na umenie – ak sa niekedy budete cítiť smutne a budete sa chcieť rozveseliť, len si hoďte do Google „ancient roman graffiti“. Nebudete sklamaní. Od fráz ako „Epaphra, si plešatý“ cez „Phileros je eunuch“ až po fakt, že z nejakého dôvody všade kreslili penisy.

Aby naša mienka o nich nebola až taká zlá, treba spomenúť, že vyrývali do stien aj úryvky poézie.

zdroj

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.