Grécko sa stalo prvou krajinou EÚ, ktorá zaviedla šesťdňový pracovný týždeň

264

Grécko sa stalo prvou krajinou Európskej únie, ktorá zaviedla šesťdňový pracovný týždeň pre niektoré podniky s cieľom zvýšiť produktivitu a zamestnanosť. Táto regulácia, ktorá nadobudla účinnosť 1. júla, sa však stretla s ostrou kritikou odborov a politických analytikov.

Od 1. júla zaviedlo Grécko novú reguláciu, ktorá umožňuje niektorým súkromným podnikom zaviesť šesťdňový pracovný týždeň. Toto opatrenie je súčasťou širšieho balíka pracovných zákonov schválených ešte v minulom roku. Zamestnanci v podnikoch poskytujúcich nepretržité služby budú mať možnosť pracovať ďalšie dve hodiny denne alebo pridať osemhodinovú zmenu navyše.

Výnimky a ciele opatrenia

Nová regulácia sa nevzťahuje na pracovníkov v oblasti stravovacích služieb a turizmu. Pro-podnikateľská vláda premiéra Kyriakosa Mitsotakisa obhajuje tento krok ako „priateľský k zamestnancom“ a „orientovaný na rast“, pričom tvrdí, že pomôže lepšie kompenzovať zamestnancov za nadčasovú prácu a bojovať proti problému nezaznamenanej práce.

Zdroj: www.cnbc.com

Kritika zo strany odborníkov a odborov

Odborové zväzy a politickí analytici ostro kritizovali zavedenie šesťdňového pracovného týždňa. Giorgos Katsambekis, odborník na európsku a medzinárodnú politiku z Loughborough University v Spojenom kráľovstve, označil toto opatrenie za „výrazný krok späť“ pre grécky pracovný trh, kde pracovníci už teraz pracujú najdlhšie hodiny v rámci Európskej únie.

Dlhé pracovné hodiny v Grécku

Podľa údajov Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) pracovali grécki zamestnanci v roku 2022 v priemere 1 886 hodín ročne, čo je viac ako priemer v USA (1 811 hodín) a EÚ (1 571 hodín). John O’Brennan, profesor práva EÚ z Maynooth University v Írsku, vyjadril na sociálnej sieti X znepokojenie, že grécka vláda núti pracovníkov pracovať šesť dní v týždni, zatiaľ čo väčšina civilizovaných krajín prechádza na štvordňový pracovný týždeň.

Proti globálnemu trendu

Správa think tank Autonomy, zverejnená začiatkom tohto roka, zistila, že väčšina spoločností zapojených do najväčšieho svetového experimentu so štvordňovým pracovným týždňom urobila túto politiku trvalou. Projektoví manažéri a riaditelia uviedli, že štvordňový pracovný týždeň mal pozitívny vplyv na ich organizáciu, pričom viac ako polovica hodnotila vplyv ako „veľmi pozitívny“. Na druhej strane, v niektorých firmách, kde bol dodatočný deň voľna garantovaný len slabo alebo bol podmienený dosiahnutím určitých cieľov, mali zamestnanci určité obavy.

Grécko teda zaviedlo šesťdňový pracovný týždeň v snahe zvýšiť produktivitu a zamestnanosť, no táto kontroverzná regulácia vyvolala množstvo kritických ohlasov.

Zdroj

Alžbeta Hrajnohová
Ahoj, som Betka. S vášňou pre umenie, písanie a vedomosti som sa rozhodla zdieľať svoje myšlienky a zážitky. Dúfam, že si moje články užijete rovnako, ako ja pri ich tvorbe. Príjemné čítanie!
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre