hallstatt fotografiaRakúska dedinka zapísaná v UNESCO, ktorá svojou malebnosťou a rozprávkovou atmosférou pohltila čínskych turistov natoľko, že si ju museli postaviť tiež.   Z Bratislavy sa do Hallstattu dostanete podľa Google Maps už 4 za hodiny ( cca 373 km), čo je stále vyhovujúca vzdialenosť napríklad na strávenie víkendových dní či sviatkov. Lákavá je tiež akciová ponuka cestovných kancelárií na zájazd do tejto oblasti.  Dedinka za nachádza v Hornom Rakúsku, situovaná medzi jazerom  Hallstätter See a horami Dachstein.

 

Tip: Chystáte sa do Hallstattu? Rezervujte ubytovanie čím skôr – ideálne hneď. Kvalitné ubytovanie za dobrú cenu je vysoko dopytované!

UbytovaniePopisHodnotenie
Gasthof Pension Grüner AngerEkonomické (lacné) ubytovanie

Booking.com

Seehotel Grüner BaumZlatá stredná cesta

Booking.com

 Heritage Hotel HallstattUbytovanie pre náročnejších

Booking.com

Presne poloha tejto dedinky je to, čo láka tisíce turistov z celého sveta . Pôvodne bola dedinka postavená za účelom ťažby soli a prvé zmienky pochádzajú už z prehistorických čias

hallstatt fotografia

 

Aké zaujímavosti Hallstatt ponúka turistom?

Či už túto  obec zahrniete len ako zastávku pri vašej dovolenke v Rakúsku alebo sa chystáte oddýchnuť v objatí hôr dlhší čas, zoradili sme pre vás pamiatky a atrakcie do rebríčka, ktorý sa vám pomôže zorientovať.

Hallstatt v zime
Ale aj počas zimy

Kostinec v kaplnke sv. Michala

Začneme netradične, Hallstatt je totiž domovom najväčšej zbierky lebiek vôbec. Kaplnka vznikla niekedy v 12. storočí a je „domovom“ pre viac ako 600 lebiek, ktoré sú navyše vyzdobené rôznymi ornamentami a maľbami.  Maľby a ornamenty odkazujú na rodinú príslušnosť pozostalého alebo jednoducho na umelcovu vôľu (či niektoré lebky majú aj vulgárne ornamenty sa nám zistiť nepodarilo, bol by to ale nepríjemný trest keby nebožtík nebol práve najlepší kamarát s umelcom).

Lebky začali do kaplnky prenášať po tom, čo sa minulo miesto na lokálnom cintoríne. Avšak nie všetci mali tú výsadu mať svoju lebku vystavenú na obdiv turistom aj stovky rokov po smrti. Na základe čoho sa vyberali „vyvolení“ sa zistiť zatiaľ nepodarilo.

Pozorujte panenskú prírodu z miestnej vyhliadky

Asi 350 metrov nad Hallstattom sa vyníma človekom vytvorená „Vyhliadka Svetového Dedičstva “ (World Heritage Skywalk) .  Z nej môžete sledovať scenériu okolitej prírody, jazera Hallstätter See či okolité hory.  Vyhliadka sa nachádza iba 2 minúty chôdze od najvrchnejšej  zastávky lanovky. Na mieste je možné sa aj občerstviť lokálnymi špecialitami či nápojmi v reštaurácií. Teraz výlet na vyhliadku v špeciálnej zľavnenej ponuke.

Príroda

Lanovka

Ako sme spomenuli na vyhliadku sa môžete dostať miestnou lanovkou, ktorá vás vyvezie na Soľnú Horu.  Počas nádherných výhľadov si môžete vypočuť aj zvukového (audio) sprievodcu, ktorý vás zoznámi s históriou okolitej krajiny.  Ceny sa pohybujú od 12 EUR (obojsmerne) alebo 7 EUR (jednosmerne hore alebo dole). Lanovka premáva vždy okrem zimného obdobia.

hallstatt fotografia
Foto od luca.sartoni

Soľné jaskyne

Zrejme najväčšia atrakcia celého Hallstattu, soľné bane alebo jaskyne, ktoré sú tie najstaršie v celej Európe. Ich vznik sa odhaduje približne 7000 rokov dozadu. Súčasťou vašej obhliadky je aj multimediálne kino, ktoré vás prenesie až do doby bronzovej.  V roku 2002 na tomto mieste objavili najstaršie schodisko v Európe vôbec.  Vďaka kinu uvidíte schodisko po ktorom chodili baníci v dobe bronzovej . Existuje možnosť špeciálnej niekoľkohodinovej obhladiky, kde vám pridelia lampu aj helmu a pozriete sa na tie najstaršie bane vôbec a uvidíte „soľného muža“ a iné poklady, ktoré hora ukrýva ešte z prehistorických čias.

Vstup je povolený osobám starším ako 4 roky. Lístky je možné rezervovať aj online  Ceny sú pre dospelých 21 EUR pre deti od 4 rokov 10,50 EUR . Kombináciou viacerých osôb môžete výhodne ušetriť . Študenti majú vstup od  19 EUR. Jaskyňou vás prevedie vláčik . V jaskyni je nízka teplota tak sa teplo oblečte (7-8 stupňov celzia) a na konci vás čaká prekvapenie v podobne „šmykľavky“.

hallstatt fotografia
Foto od luca.sartoni

Ubytovanie

Ak vás predošle tipy presvedčili a vy podniknete výlet do tejto rozprávkovej dedinky (tej pôvodnej nie tej umelej v Číne) tak v vedzte, že o ubytovanie určite nebudete mať núdzu. Zárukou kvality je samozrejme rakúsky štandard služieb, ktoré sú na vysokej úrovni. Na výber tak máte z desiatok hotelov. Či už sa rozhodnete bývať v historickom centre dediny alebo s výhľadom na jazero – možností je dostatok.

UbytovaniePopisHodnotenie
Gasthof Pension Grüner AngerEkonomické (lacné) ubytovanie

Booking.com

Seehotel Grüner BaumZlatá stredná cesta

Booking.com

 Heritage Hotel HallstattUbytovanie pre náročnejších

Booking.com

Ceny za ubytovanie sú samozrejme pohyblivé v závislosti od sezóny, priemerná cena môže byť približne 150 EUR / noc, nuž sme v Rakúsku nie na Slovensku.  Nutné je však podotknúť, že mnoho hotelov má naozaj špičkové hodnotenie a tiež je súčasťou niektorých aj wellness, ktorý padne po celodennej turistike po okolí určite vhod.

 

Najlepšie ubytovanie v Hallstatte

Aby sme vám ušetrili čas, vybrali sme pre vás tie najlepšie hotely a ubytovanie. Do úvahy berieme pomer cena/kvalita .

Gasthof Pension Grüner Anger

Iba 200 metrov od jazera a 8 minút chôdze od centra je tento budgetový penzión naozaj top, čo sa týka pomeru cena/kvalita.  Priemerná cena za noc vychádza na 64 EUR, čo je naozaj bezkonkurenčná cena v okolí. Recenzujúcim imponovall anglicky hovoriaci personál, výborné raňajky a skvelý výhľad na miestne hory. Penzión samozrejme vyhovuje všetkým rakúskym štandardom a je ocenený na 3 hviezdičky.

Seehotel Grüner Baum

Tento 4 hviezdičkový hotel uspokojí aj náročnejších cestovateľov za stále príjemnú cenu.  Priemerná cena za noc je 110 EUR, čo je stále pod priemerom. Ide o historický hotel, ktorý je ideálny ako romantická dovolenka pre páry ale aj zážitok pre rodiny s deťmi. Samozrejmosťou je skvelý výhľad a vynikajúce raňajky. Ide o populárnu možnosť v mestečku.

 Heritage Hotel Hallstatt

Historický hotel v centre Hallstattu. Ide o finančne náročnejšie ubytovanie, avšak hotel ma 4 hviezdičky.  V hotely nájdete reštauráciu, bar alebo zimnú a letnú terasu.  Návštevnici vyzdvihli predovšetkým priestranné izby a skvelú polohu hotela.  Priemerná cena je 183 EUR / Noc. Ako sme spomínali ide o hotel pre náročnejšiu klientelu.

 

Ak nami odporúčané ubytovania už nie sú dostupné zrejme ste premeškali príležitosť. Pomocou nasledujúcej mapy viete nájsť viac ubytovaní v lokaliteBooking.com

 

Ubytovanie
Hotely sú samozrejme zladené s architektúrou dediny

hallstatt fotografia

Zájazdy

 

Ak sa necítite na vlastnú prepravu máte možnosť využiť rôzne zájazdy do Hallstattu . Ponuku nájdete cez rôzne agregátory ale aj zľavové portály.  Čarovná dedinka má čo ponúknuť v zime aj v lete.   Ceny vám neprezradíme kedže sú vysoko pohyblivé v závislosti od typu zájazdu. Niektoré majú dedinku len ako zastávku pri objavovaní Rakúska, iné aby urobili výlet zaujímavejším zahrnú do ceny aj zaujímavé podujatie. Najlepšie urobíte ak si ponuku pozriete .

hallstatt fotografia
Foto od luca.sartoni

Predpoveď počasia

HALLSTATT Predpoveď na 7 dní

Mapa (poloha)

Veríme, že sme vás článkom inšpirovali ak k nie k výletu tak aspoň ku krátkej zastávke za vašim cestovateľským cieľom. Budeme radi ak článok okomentujete  svojou skúsenosťou alebo postrehom.

Zdroje Fotografií: Pixabay

Zdroje informácií: Hallstatt.net

 

Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.

1 komentár

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.