Henrich VIII Tudor, kontroverzný anglický panovník, ktorý dal popraviť viac ako 72 000 ľudí. Čo ste o jeho živote ešte nepočuli?

21467
Henrich VIII. z rodu Tudorovcov nebol iba anglickým kráľom. Bola to prevažne diskutabilná a sporná osobnosť dejín, ako tých anglických, tak aj európskych. Väčšine z Vás sa pri vyslovení jeho mena vybaví honosne oblečený obézny muž s klobúkom a spomeniete si aj na jeden nemilý fakt. Fakt, že niekoľko svojich manželiek či mileniek dal popraviť. A neboli jediné. Údajne na trest smrti odsúdil viac ako 72 000 ľudí.
Wikimedia
Nie menej šokujúce je, že zaviedol uvarenie človeka ako legálnu formu trestu smrti, ktorý sa používal pre osoby odsúdené za otravu niekoho iného. Ďalším faktom týkajúcim sa osoby Henricha VIII je, že vystúpil z rímskokatolíckej cirkvi a neskôr vyhlásil sám seba za hlavu tej anglickej. A čo robil vo voľnom čase? Nie zriedka dohadoval sobáše pre blízkych príbuzných, miloval spev aj zvieratá. A to je len pár zvláštnych, no fascinujúcich faktov týkajúcich sa jeho osoby. Prezradíme vám oveľa viac !

Narodenie

Henrich sa narodil 28. júna v roku 1491 v Londýne ako druhý syn Henricha VII. a Alžbety z Yorku. Už od útleho detstva bol veľmi energický a mnohokrát aj nevyspytateľný. Mal početné služobníctvo, ku ktorému patril dokonca aj chlapec na bičovanie, ktorý bol trestaný vždy, keď Henrich vyviedol niečo zlé. Je samozrejmé, že sluhov mal hneď viacero, pričom všetci medzi sebou súperili o to, kto je u kráľa obľúbenejší a bez koho by sa rozhodne nezaobišiel. A kto túto bitku o najvernejšieho sluhu vyhral? Sluha, ktorý bol kráľovi vždy najbližšie a to doslova – človek, ktorý mu slúžil pri vykonávaní potreby. Títo ľudia pomáhali kráľovi vyzliecť sa i obliecť i ďalšie intímne záležitosti. Skrátka robili všetko, čo bolo treba. Okrem tejto služby, mali moc aj nad časťou jeho financií a mali k dispozícii aj kráľovskú pečiatku.
AI

Henrich VIII mal pôvodne viesť duchovný život.

Keďže Henrich mal staršieho brata Artura, spočiatku bol pripravovaný na duchovný život. Dostávalo sa mu vynikajúceho vzdelania od tých najlepších učiteľov, preto vedel plynulo hovoriť po francúzsky, španielsky a latinsky. Keď na jar roku 1502 Artur zomrel (pravdepodobne na tuberkulózu alebo mor), Henrich získal titul waleského princa a stal sa dedičom trónu. Rozhodol sa, že sa zosobáši s vdovou po bratovi, Katarínou Aragónskou. Tri dni po smrti kráľa Henricha VII. boli Henrich s Katarínou zosobášení a korunovaní. Neskôr mu kráľovná porodila dvoch synov. Obidvaja sa volali Henrich, no nanešťastie, obidvaja žili iba niekoľko týždňov v roku 1516 mu kráľovná porodila princeznú Máriu.

Šesťprstá Anna a anulovanie manželstva

Po rokoch, keď mu kráľovná stále nedokázala dať syna, začal byť Henrich netrpezlivý, a tak, keď v roku 1525 spoznal Annu Boleynovú, posmešne nazývanú Šesťprstá Anna pretože medzi poddanými sa povrávalo, že na jednej ruke má o jeden prst viac. Začal jej dvoriť. Ambiciózna Anna odolávala dlho. Poľavila, až keď jej Henrich sľúbil, že sa rozvedie s Katarínou.
Wikimedia
Henrich pápežovi predložil žiadosť o anulovanie manželstva a pápež ju podmienečne prijal, no zakázal mu vstúpiť do nového manželstva. Keď bola v roku 1531 kráľovná Katarína vykázaná z kráľovského dvora, jej komnaty boli pridelené Anne, s ktorou sa Henrich tajne zosobášil v januári len o dva roky neskôr. To, že jeho prvé manželstvo dosiaľ stále nebolo úplne anulované, ho vôbec netrápilo. Parlament manželstvo Henricha a Anny potvrdil Zákonom o nástupníctve a princezná Mária bola prehlásená za nemanželské dieťa a budúci potomkovia z manželstva s Annou za nástupcov trónu. Všetkých, ktorí nesúhlasili, dal Henrich popraviť za vlastizradu, začo ho pápež exkomunikoval. Dekrét o anulovaní bol vyhlásený za neplatný a manželstvo s Annou označené za nezákonné. Vtedy sa cirkev v Anglicku ocitla pod Henrichovou kontrolou a Rím v Anglicku stratil moc.

Jeho šialená povaha mohla byť spôsobená genetikou

Zdroj: wikimedia common
Našlo sa veľa ľudí, ktorí len neveriacky krútili hlavou nad tým, že Henrich VIII. počas svojej vlády dal zabiť také množstvo blízkych ľudí. Historici preto hľadali vysvetlenie a spriadali rôzne teórie. Možným vysvetlením mohlo byť postihnutie kráľa syfilisom, poranenie mozgu alebo dedičné psychické problémy, typické pre jeho rod. Jeho prababička z otcovej strany, Katarína z Valois, francúzska princezná, bola dcérou slávneho duševne chorého kráľa Karola VI. Zdá sa, že svoje šialené gény odovzdávala aj ďalej, cez Henricha VIII. až po Juraja III.

Poprava šesťprstej Anny

Kráľovnej Anne sa kráľovi nepodarilo dať žiadneho syna, čo Henrich vnímal ako zradu. V roku 1536 (v rovnakom roku zomrela aj Katarína Aragónska) bola Anna opäť tehotná, čakala chlapca, no keď v pätnástom týždni tehotenstva potratila, pre Henricha to znamenalo koniec manželstva. Kráľovná bola obvinená z cudzoložstva, incestu a velezrady a bola popravená sťatím. Hneď na druhý deň sa kráľ zasnúbil s Janou Seymourovou, Anninou dvornou dámou, a onedlho sa aj vzali. Parlament vydal zákon, ktorý opäť prehlásil Henrichove dve dcéry (s Annou mal Alžbetu) za nelegitímne, a keď v roku 1537 nová kráľovná porodila, stal sa novým dedičom trónu Eduard. Jana niekoľko dní po pôrode zomrela.
Wikimedia
Krátko nato sa Henrich opäť rozhodol oženiť. Thomas Cromwell mu navrhol Annu Klévsku, o ktorej sa hovorilo, že bola krásna. Keď však dorazila do Londýna, Henrich sa cítil podvedený a sklamaný. Vôbec sa mu nezdala krásna. Napriek tomu, že boli v januári zosobášení, sa Henrich usiloval o anulovanie ďalšieho manželstva a hneď v júni musela Anna opustiť dvor a neskôr súhlasila s rozvodom.

Len ďalšia poprava z “ lásky „

Už počas manželstva s Annou Klévskou bol Henrich zamilovaný do devätnásťročnej Kataríny Howardovej, sesternice Anny Boleynovej. 28. júla sa s ňou Henrich oženil a nejaký čas sa zdalo byť všetko v poriadku. Keď však vyšli na povrch Katarínine mimomanželské romániky, ktorým spočiatku Henrich nechcel uveriť, bola Katarína odsúdená a 13. februára 1542 popravená – rovnako ako jej sesternica – sťatím. Henrichovou poslednou manželkou bola Katarína Parrová. Vzali sa v roku 1543 a mali medzi sebou zopár náboženských sporov, ona bola zástankyňou reformácie a on zase konzervatívcov, a to skoro viedlo k jej smrti. Zachránila sa, keď sa poddala a viac sa do náboženstva nestarala. V roku 1544 prehovorila kráľa a parlament schválil zákon, aby boli princeznám Márii a Alžbete opäť uznané práva na trón, ale mohli vládnuť, až po princovi Eduardovi.
Pokračujeme menej známymi faktami zo života tohto anglického panovníka.

Väčšina parkov v Londýne existuje len vďaka Henrichovi

Zdroj: wikimedia common
Ak sa vyberiete do Londýna na prechádzku do slávneho Hyde parku alebo St. James’s Parku, spomeňte si, že za tú nádheru, ktorou sa prechádzate vďačíte práve tomuto panovníkovi. Práve Henrich počas svojej vlády kúpil tisíce árov pre svoju osobnú potrebu. Rád sa totiž prechádzal prírodou, jazdil na koni, lovil alebo organizoval piknik.

Mal dobrý hudobný sluch a vedel pekne spievať

Zdroj: wikimedia common
Okrem toho, že hudobníkov vo veľkom podporoval, sám bol v oblasti hudby pomerne zdatný. Údajne bol známy tým, že so svojimi priateľmi na večierkoch spieval hudobné duety. Okrem spevu vedel hrať aj na hudobné nástroje, napríklad na lutnu alebo nástroj podobný čembalu. Nástroje aj zbieral, pričom vo svojej zbierke mal 154 fláut a 19 viol ozdobných drahými kovmi.

Zaviedol v Anglicku konskú drezúru

Zdroj Daphne
Ako sme už spomínali bol milovníkov zvierat a rád jazdil na koni. Sprevádzali ho najlepší rytieri, vďaka ktorým zaviedol do Anglicka drezúru (pôvodom z talianska), s ktorou vystupoval aj na turnajoch. Špecializoval sa na caprioly alebo „veľké skoky“, v ktorých bol on i jeho kôň veľmi zdatný.

Ďalšie rýchle zaujímavosti z jeho života:

  • Niektorí historici odhadujú, že mal až 11 detí.
  • Bol prvým kráľom, ktorý bol oslovený „Vaše Veličenstvo“: Pred Henrichom VIII. sa anglickí králi oslovovali „Vaša milosť“ alebo „Vaša výsosť“. Henrich si oslovenie „Veličenstvo“ (z anglického your majesty) si osvojil po tom, ako sa cisár Svätej ríše rímskej Karol V. začal v roku 1519 oslovovať „Veličenstvo“.
  • Henrich VIII. bol veľmi veľký hypochonder. Často sa na celé týždne izoloval, aby sa vyhol chorobám, ako bola potná choroba a mor.

Smrť a nástupníctvo

Henrich VIII. zomrel ako 55 ročný a s výraznou nadváhou vo Whitehallskom paláci. Želal si byť pochovaný v Kaplnke sv. Juraja, vedľa Jany Seymourovej, svojej tretej manželky, jedinej, ktorá mu porodila syna. V závete vymenoval šestnásť správcov, ktorí mali pomáhať jeho synovi v čase neplnoletosti, boli známi ako Eduardova rada. Eduard však zomrel ako 16 ročný a Mária, ktorá nastúpila na trón po ňom, vládla iba päť rokov. Napokon trón získala Alžbeta I., dcéra Anny Boleynovej, známa ako Panenská kráľovná. Keďže aj ona zomrela bezdetná, rod Tudorovcov vymrel s ňou. A aký je váš názor na osobu Henricha VIII? Podeľte sa v komentároch o vaše dojmy, ktoré vo vás táto historická osobnosť vyvoláva.   zdroj: wikipedia, history
Zaujimavý Svet
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre