Henrich VIII Tudor – 12 faktov o kontroverznom panovníkovi, ktorý dal popraviť niekoľko svojich manželiek a mileniek

21063
Wikimedia

Henrich VIII. z rodu Tudorovcov nebol iba anglickým kráľom. Bola to prevažne diskutabilná a sporná osobnosť dejín, ako tých anglických, tak aj európskych. Väčšine z Vás sa pri vyslovení jeho mena vybaví honosne oblečený obézny muž s klobúkom a spomeniete si aj na jeden nemilý fakt. Fakt, že niekoľko svojich manželiek či mileniek dal popraviť. No za každým príbehom sa skrýva viac, než je na prvý pohľad vidieť. Preto sme si pre Vás pripravili článok s dvanástimi faktami z Henrichovho života. Prajeme príjemné a aj poučné čítanie.

 

1. Henrich sa narodil 28. júna v roku 1491 v Londýne ako druhý syn Henricha VII. a Alžbety z Yorku. Už od útleho detstva bol veľmi energický a mnohokrát aj nevyspytateľný. Mal početné služobníctvo, ku ktorému patril dokonca aj chlapec na bičovanie, ktorý bol trestaný vždy, keď Henrich vyviedol niečo zlé.

2. Keďže Henrich mal staršieho brata Artura, spočiatku bol pripravovaný na duchovný život. Dostávalo sa mu vynikajúceho vzdelania od tých najlepších učiteľov, preto vedel plynulo hovoriť po francúzsky, španielsky a latinsky. Keď na jar roku 1502 Artur zomrel (pravdepodobne na tuberkulózu alebo mor), Henrich získal titul waleského princa a stal sa dedičom trónu. Rozhodol sa, že sa zosobáši s vdovou po bratovi, Katarínou Aragónskou.

3. Tri dni po smrti kráľa Henricha VII. (21. apríla 1509) boli Henrich s Katarínou zosobášení a korunovaní. Neskôr, v roku 1511 a 1514, mu kráľovná porodila dvoch synov. Obidvaja sa volali Henrich, no nanešťastie, obidvaja žili iba niekoľko týždňov. 18. Februára 1516 kráľovná porodila princeznú Máriu.

4. Po rokoch, keď mu kráľovná stále nedokázala dať syna, začal byť Henrich netrpezlivý, a tak, keď v roku 1525 spoznal Annu Boleynovú – posmešne nazývanú Šesťprstá Anna (medzi poddanými sa povrávalo, že na jednej ruke má o jeden prst viac) – a začal jej dvoriť. Ambiciózna Anna odolávala dlho. Poľavila, až keď jej Henrich sľúbil, že sa rozvedie s Katarínou.

Wikimedia

5. Henrich pápežovi predložil žiadosť o anulovanie manželstva a pápež ju podmienečne prijal, no zakázal mu vstúpiť do nového manželstva. Keď bola v roku 1531 kráľovná Katarína vykázaná z kráľovského dvora, jej komnaty boli pridelené Anne, s ktorou sa Henrich tajne zosobášil v januári roku 1533. To, že jeho prvé manželstvo dosiaľ stále nebolo úplne anulované, ho vôbec netrápilo.

6. Parlament manželstvo Henricha a Anny potvrdil Zákonom o nástupníctve (1533) a princezná Mária bola prehlásená za nemanželské dieťa a budúci potomkovia z manželstva s Annou za nástupcov trónu. Všetkých, ktorí nesúhlasili, dal Henrich popraviť za vlastizradu, začo ho pápež exkomunikoval. Dekrét o anulovaní bol vyhlásený za neplatný a manželstvo s Annou označené za nezákonné. Vtedy sa cirkev v Anglicku ocitla pod Henrichovou kontrolou a Rím v Anglicku stratil moc.

7. Kráľovnej Anne sa kráľovi nepodarilo dať žiadneho syna, čo Henrich vnímal ako zradu. V roku 1536 (v rovnakom roku zomrela aj Katarína Aragónska) bola Anna opäť tehotná, čakala chlapca, no keď v pätnástom týždni tehotenstva potratila, pre Henricha to znamenalo koniec manželstva. Kráľovná bola obvinená z cudzoložstva, incestu a velezrady a 19. mája roku 1536 bola popravená sťatím.

8. Na druhý deň sa kráľ zasnúbil s Janou Seymourovou, Anninou dvornou dámou, a onedlho sa aj vzali. Parlament vydal zákon, ktorý opäť prehlásil Henrichove dve dcéry (s Annou mal Alžbetu) za nelegitímne, a keď v roku 1537 nová kráľovná porodila, stal sa novým dedičom trónu Eduard. Jana niekoľko dní po pôrode zomrela.

Wikimedia

9. Krátko nato sa Henrich opäť rozhodol oženiť. Thomas Cromwell mu navrhol Annu Klévsku, o ktorej sa hovorilo, že bola krásna. Keď však dorazila do Londýna, Henrich sa cítil podvedený a sklamaný. Vôbec sa mu nezdala krásna. Napriek tomu, že boli 6. januára 1540 zosobášení, sa Henrich usiloval o anulovanie ďalšieho manželstva. 24. júna musela Anna opustiť dvor a neskôr súhlasila s rozvodom.

10. Už počas manželstva s Annou Klévskou bol Henrich zamilovaný do devätnásťročnej Kataríny Howardovej, sesternice Anny Boleynovej. 28. júla sa s ňou Henrich oženil a nejaký čas sa zdalo byť všetko v poriadku. Keď však vyšli na povrch Katarínine mimomanželské romániky, ktorým spočiatku Henrich nechcel uveriť, bola Katarína odsúdená a 13. februára 1542 popravená – rovnako ako jej sesternica – sťatím.

11. Henrichovou poslednou manželkou bola Katarína Parrová. Vzali sa v roku 1543 a mali medzi sebou zopár náboženských sporov, ona bola zástankyňou reformácie a on zase konzervatívcov, a to skoro viedlo k jej smrti. Zachránila sa, keď sa poddala a viac sa do náboženstva nestarala. V roku 1544 prehovorila kráľa a parlament schválil zákon, aby boli princeznám Márii a Alžbete opäť uznané práva na trón, ale mohli vládnuť, až po princovi Eduardovi.

12. Henrich VIII. zomrel ako 55 ročný a s výraznou nadváhou vo Whitehallskom paláci. Želal si byť pochovaný v Kaplnke sv. Juraja, vedľa Jany Seymourovej, svojej tretej manželky, jedinej, ktorá mu porodila syna. V závete vymenoval šestnásť správcov, ktorí mali pomáhať jeho synovi v čase neplnoletosti, boli známi ako Eduardova rada. Eduard však zomrel ako 16 ročný a Mária, ktorá nastúpila na trón po ňom, vládla iba päť rokov. Napokon trón získala Alžbeta I., dcéra Anny Boleynovej, známa ako Panenská kráľovná. Keďže aj ona zomrela bezdetná, rod Tudorovcov vymrel s ňou.

 

Ďalšie zaujímavosti:

  • Niektorí historici odhadujú, že mal až 11 detí.
  • Henrich VIII. dal počas svojej vlády (1509 – 1547) popraviť viac ako 72 000 ľudí!
  • Seriál s názvom Tudorovci (v origináli The Tudors, 2007 – 2010) zachytáva najdôležitejšie okamihy zo života tohto panovníka.

zdroj: wikipedia

Zaujimavý Svet
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre