Špinavá história anglických vidieckych domov – sexuálne škandály, politické intrigy a detstvo Lady Diany

866

Britské vidiecke domy sú symboly aristokracie a bohatstva. Ich krása, ktorú vytvorili architekti ako Inigo Jones a krajinári ako Capability Brown a bohatá sociálna a politická história nás stále fascinujú. Príbehy rodín, ktoré v nich žili, sú plné intríg a udalostí z tanečných sál a spální. Tu sú príbehy šiestich takýchto statkov, ktoré sú dnes prístupné verejnosti.

Zdroj Toni Pomar

Wilton House, Wiltshire

Wilton House je jeden z najlepších príkladov palladiánskej architektúry v Británii, má bohatú históriu plnú intríg. Siedmy gróf z Pembroke, Philip Herbert (1652-1683), bol známy svojou násilnou povahou a vlastnil mnoho psov a dokonca aj leva. Vďaka svojmu postaveniu sa vyhol trestu za svoje zločiny.

V súčasnosti sa Wilton House objavuje v Hollywoodskych produkciách ako Koruna a Bridgerton. Jeho interiéry a južná fasáda, navrhnuté Inigom Jonesom a Johnom Webbom, slúžia ako trónna miestnosť kráľovnej Charlotte. Wilton je otvorený pre návštevníkov od marca do decembra, láka ich umeleckými dielami, vrátane portrétov Van Dyke a rozsiahlymi záhradami. Návštevníci by si nemali nechať ujsť sochu Williama Shakespeara.

Zdroj byb64

Chatsworth, Derbyshire

Chatsworth, s históriou plnou škandálov a aristokratických intríg, je dielom záhradníka Capability Browna z 18. storočia. Panstvo, ktoré vzniklo v roku 1687, bolo upravované viacerými generáciami.

V roku 1774 sa stalo domovom Georgiany Spencerovej, vojvodkyne z Devonshire. Jej manželstvo s piatym vojvodom Williamom Cavendishom bolo plné štýlových večierkov, politických aktivít a osobných škandálov. Georgiana a vojvodova milenka lady Elizabeth Foster žili polyamorálne spolu až do smrti Georgiany v roku 1806. Bess nosila pramene vlasov Georgiany až do svojej smrti v roku 1824.

V 20. storočí sa stala slávnou vojvodkyňou z Devonshire Deborah „Debo“ Mitfordová, jedna zo sestier Mitfordových, známych svojimi rôznymi kontroverziami. Vďaka nej Chatsworth ročne navštívi okolo 600 000 návštevníkov. Areál ponúka ubytovanie v chatkách a pastierskych chatrčiach.

Zdroj In Memoriam: PhillipC

Althorp House, Northamptonshire

Diana Spencerová, známa ako princezná z Walesu, vyrastala v Althorp House, severne od Londýna. Rodinný dom patrí Spencerovcom už viac ako päť storočí od roku 1508, keď sir John Spencer získal prvé pozemky. Dom prešiel mnohými architektonickými zmenami a jeho rozsiahle územia zahŕňajú lesy, farmy a okrasné jazero s miestom posledného odpočinku princeznej Diany.

Althorp House je otvorený pre verejnosť od júla do septembra. Návštevníci môžu preskúmať jeho bohatú históriu, zbierku nábytku a obrazov, vrátane diel Rubensa, Reynoldsa a Gainsborougha. Hrob Diany je uzavretý, ale pamätník v areáli umožňuje vzdať jej úctu.

Harewood House, Yorkshire

Grófi z Harewoodu získali svoje bohatstvo z obchodu s cukrom, ktorý financoval výstavbu ich tisícakrového panstva v severnom Anglicku v roku 1751. Edwin Lascelles a jeho rodina vlastnili 24 plantáží na Barbadose a iných karibských ostrovoch, kde pracovalo viac ako 3 000 zotročených ľudí. Otroctvo bolo v Británii zrušené až v roku 1838. V roku 1922 sa Henry Lascelles oženil s princeznou Máriou, dcérou kráľa Juraja V., čím spojil rodinu s tou kráľovskou.

Súčasný gróf, David Henry George Lascelles, sa snaží čeliť minulosti rodiny vzdelávacími iniciatívami a podporou reparatívnej spravodlivosti.

Harewood House je dnes otvorený pre verejnosť, so záhradami a exponátmi, ktoré zdôrazňujú históriu rodiny Lascellesovcov a životy zotročených Afričanov.

Zdroj Rachel Penney

Cliveden, Berkshire

Cliveden má búrlivú históriu plnú sporov, požiarov a politických intríg. Postavený bol v roku 1666 pre milenku vojvodu z Buckinghamu, ktorý zabil jej manžela. Dom bol po požiari v roku 1851 zrekonštruovaný a v roku 1893 predaný Williamovi Astorovi.

Astorovci premenili Cliveden na edwardiánske sociálne centrum, kde hostili osobnosti ako Henry James, Edith Wharton, Charlie Chaplin a Joe Kennedy. Nancy Astor, prvá ženská členka parlamentu, bola legendárnou hostiteľkou. Dom sa stal strediskom politického škandálu v roku 1961, keď britský minister John Profumo začal pomer s Christine Keelerovou, čo viedlo k jeho rezignácii.

Návštevníci môžu absolvovať prehliadky v pondelok, utorok a štvrtok od marca do októbra a preskúmať jeho historické pozemky.

Zdroj Anguskirk

Knole, Kent

Rozsiahle panstvo rodiny Sackville-West je významným miestom v anglickej LGBTQ+ histórii. Domov spisovateľky Vity Sackville-West, ktorá mala lesbický vzťah s Virginiou Woolfovou, bol pôvodne postavený medzi rokmi 1456 a 1486 arcibiskupom z Canterbury. Knole bol kráľovskou rezidenciou navštevovanou Henrichom VIII a Alžbetou I. V roku 1605 ho kúpil Thomas Sackville.

Knole má 400 izieb, väčších ako Buckinghamský palác, ale Vita ho nemohla zdediť kvôli primogenitúre. Po svadbe žila so svojím bisexuálnym manželom Haroldom Nicolsonom inde. Panstvo je spojené s Bloomsbury Group, umeleckým kruhom Woolf a Sackville-West.

Knole je prístupný verejnosti nepretržite. Návštevníci môžu preskúmať pozemky a prezrieť si showroomy s nábytkom, tapisériou a maľbami, vrátane portrétov Johna Fredericka Sackvilla a jeho manželky Arabella Cope.

Tieto historické statky ponúkajú pohľad do fascinujúcich príbehov britskej aristokracie a ich zložitých vzťahov. Návštevou týchto miest môžete zažiť nielen krásu architektúry a umenia, ale aj bohatú a často kontroverznú históriu ich obyvateľov.

Zdroj

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre