Pozoruhodné fakty o ženách v histórii, ktoré vás v škole nenaučia

3299

Ženy sa dlho snažia o emancipáciu, napriek tomu dnes stále existuje nerovnosť medzi pohlaviami. V staroveku boli však v celkom inej situácii. Ženy v Ríme, Grécku, Egypte, Indii a Číne mali množstvo práv, záľub a zvykov, o ktorých vieme veľmi málo.

1. Rímske dievčatá mali vlastnú verziu Barbie

Brightside

Dievčatá sa vydávali už vo veku 12 rokov a napriek tomu, že ich detstvo trvalo krátko, stále sa hrávali s hračkami. Koncom 19. storočia objavili jednu z nich – drevenú bábiku. Patrila rímskemu dievčaťu menom Crepereia Tryphaena z 2. storočia.

2. Egyptské ženy sa mohli dostať na trón

egyptian women photo
ArtsBee / Pixabay

Egypt bol oveľa demokratickejší než ostatné kráľovstvá. Dôkazom toho je fakt, že každý potomok, bez ohľadu na pohlavie, mohol zdediť trón. Práva mužov a žien boli takmer rovnaké, čo nebolo v tom čase bežné.

3. Grécke ženy mohli požiadať o rozvod

greek women photo
janeb13 / Pixabay

Aj keď neboli grécke ženy považované za poriadne obyvateľstvo a ich práva a slobody boli do veľkej miery obmedzené, proces rozvodu bol fér. Ak sa chcela žena rozviesť, potrebovala na to len prítomnosť iného muža, aby v jej mene uzavrel dohodu. Avšak, ak chcel rozvod muž, stačilo mu len vyhodiť ženu z domu.

4. Rímske ženy sa mohli vzdelávať

roman women photo
GDJ / Pixabay

Vzdelanie žien v starovekom Ríme bola kontroverzná téma. Väčšina dievčat ovládala základy čítania a písania. Niektoré rodiny však chceli, aby malo dievča širšie vzdelanie, preto zaplatili doučovateľa gramatiky a gréčtiny. Cieľom bolo spraviť z nej lepšiu partnerku pre manžela a silnejšiu ženu.

5. Bikini boli v Ríme celkom bežné

Brightside

Presne ako na obraze zo 4. storočia, nájdeného na Sicílii, Rímske dievčatá nosili plavky podobné dnešným bikinám.

6. Dbali o seba aj po fyzickej stránke

Brightside

Rovnaký obraz ukazuje, aké boli ženy v Ríme športovkyne. Mnoho z nich malo v tej dobe rôzne voľnočasové aktivity.

7. Ak žena v Číne rozprávala príliš veľa, muž ju mohol pokojne opustiť

Brightside

Vtedajšie ženy nemali veľa práv a považovali sa za majetok mužov. Zvyčajne stretli svojho muža až na svadbe. Ženíchovi rodičia boli na svadbe slušne usadení, zatiaľ čo rodičia nevesty mali špeciálne oblečenie a nosili čaj ženíchovej mame. Manžel sa mohol rozviesť, ak: žena neporodila syna, bola neverná, bola neslušná k jeho rodičom, kradla, mala infekčnú chorobu, žiarlila alebo príliš veľa rozprávala.

8. Ženy v Indii si mohli vybrať, za koho sa vydajú

ancient indian women photo
dMz / Pixabay

Toto je celkom zaujímavý fakt, keďže je v dnešnej Indii dohodnutý sobáš celkom bežný. Predtým však bola žena rovná mužovi. Mala právo nielen si vybrať manžela, ale aj vydať sa, kedy chcela. Takisto im bolo poskytnuté dobré vzdelanie.

Zdroj

Ivana Božiková
Zdravím, volám sa Ivana a študujem filológiu v Banskej Bystrici. Rada čítam, píšem, zisťujem a vymýšľam, cestujem, spoznávam, smejem sa a nepohrdnem ani dobrým jedlom. Teší ma!
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre