Historicky prvý pochod za práva LGBT+ v Trnave!

114

V Trnave sa v sobotu, 29. Júna, uskutoční prvý Pride pochod v histórii mesta. Okrem pochodu za práva LGBT+, ho bude sprevádzať aj bohatý kultúrny program. Podujatie sa začína o 13:00 na Nádvorí na Štefánikovej ulici.

Organizátori uvádzajú, že podujatie je určené pre všetkých, ktorým záleží na rovnoprávnosti a rozmanitosti v našej spoločnosti. Trnavský sprievod je súčasťou pridov, ktoré sú organizované aj v iných mestách Slovenska, napríklad v Bratislave, Banskej Bystrici a Košiciach.

„Pride Trnava organizujeme ako demonštráciu za práva LGBT+ ľudí. Prostredníctvom podujatia chceme upozorniť na nerovnoprávnosť LGBT+ ľudí s väčšinovou spoločnosťou. V sobotu 29. júna budeme kráčať za všetkých, pretože medzi LGBT+ patria aj marginalizované skupiny, ako aj Rómstvo, migrantstvo, ľudia s mentálnym alebo fyzickým znevýhodnením. Sme sociálne slabí, pochádzame z vylúčených komunít, sme ľudia bez strechy nad hlavou. Práve preto sú na Pride vítaní všetci a všetky, ktorým záleží na ľudských právach,” povedal v mene organizátorov z neformálneho kolektívu Status Queer, Adam Olšiak.

Zdroj Norbu GYACHUNG

Okrem pochodu, ktorý má vyhradený čas od 14:30 do 15:30, pripravili organizátori sprievodný program, s hudobnými vystúpeniami a diskusiou na tému „Čo robia pre nás komunitné centrá?“. Status Queer naplánoval aj ďalšie sprievodné aktivity v priestoroch Nádvoria, napríklad workshop na výrobu upcyklovaných peňaženiek, workshop vyšívania, bezplatné a anonymné testovanie na HIV, a aj občerstvenie. K dispozícii budú stánky viacerých ľudskoprávnych organizácií.

„Pride Trnava 2024 bude príležitosťou pre LGBT+ ľudí, aby sa spojili, vzájomne sa podporili a postavili sa za vlastné práva. Okrem iného je cieľom vytvoriť bezpečný a akceptujúci priestor pre všetkých, bez ohľadu na ich sexuálnu orientáciu alebo rodovú identitu,“ uviedli organizátori v tlačovej správe.

Zdroj

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre