Historický unikát v podobe jedinečných Malohorešských pivničiek či vyhliadková veža v Tokaji. Navštívte východ Slovenska

702

Slovensko skrýva toľko unikátov, že nie každý sa dostane na titulné stránky všetkých cestovateľských časopisov či na vrchol zoznamu cestovateľských tipov. O to je to však väčšia výzva pre tých, ktorí milujú objavovať nové veci. A práve to sa podarilo aj nám, minimálne v jednom prípade. Počuli ste už o Malohorešských pivničkách? Alebo aj o vyhliadkovej veži v srdci Tokaja? Ak nie, tak dnes vám tieto miesta bližšie predstavíme. Obe tieto miesta sú blízko seba.

Malohorešské pivnice

Nájdete ich na východnom Slovensku len pár kilometrov od Kráľovského Chlmca, presnejšie v obci Malý Horeš. Málokto však vie, že ide o vyše 500-ročný unikát, a to minimálne európskeho významu. Tak trochu tajomná je však ich história. Nedočítate sa o nej takmer nikde. Faktom iba je iba to, že majú viac ako polstoročie.

Zaujímavé je, že jeden vchod vedie poväčšine do viacerých, v niektorých prípadoch až do 13 pivníc, aj keď každá z nich má iného majiteľa. Pivničiek je tam celkom vyše 350. Pýtate sa či si ich môžete pozrieť aj zvnútra? Nuž, môžete, ale iba v jeden deň v roku. Akcia s názvom „Vôňa Agátu“ sa koná v Malom Horeši v máji a počas nej vám pivničky ich majitelia otvoria.

Táto obec je však zaujímavá ešte z jedného dôvodu a to toho, že sa tam nachádza bohaté nálezisko chránenej rastliny ponikleca maďarského a Zimmermannovho, takže na svoje si prídu aj milovníci botaniky. V oblasti pivničiek sme natrafili ešte na jednu zaujímavú stavbu, a síce amfiteáter, ktorý je trochu nezvyčajný. Má svoje využitie a konajú sa tam rôzne vystúpenia. Môžete si ho pozrieť na obrázku nižšie:

Vinohradnícka oblasť Tokaj

Vinohradnícka oblasť Tokaj je geograficky uzatvorená a nachádza sa na hranici s Maďarskom. Na Slovensku je zákonom delimitovaných 907 hektárov. Zároveň ide o najmenšiu vinohradnícku oblasť na Slovensku. Môže sa však pochváliť tým, že patrí k iba 5 oblastiam na celom svete, kde možno dopestovať hrozno na výrobu prírodne sladkých vín.

Ak chcete zavítať do oblasti, v ktorej sa pestuje napr. aj hrozno na výrobu obľúbeného vína Tokaj – Furmint, prejdite sa po siedmych vinohradníckych obciach, ktoré Tokaj tvoria – Bara, Čerhov, Černochov, Malá Tŕňa, Slovenské Nové Mesto, Veľká Tŕňa a Viničky. Aj keď tokajské víno kúpite takmer kdekoľvek, tak zaobstarať si ho priamo z jeho liahne má určite svoje čaro.

Nuž a určite odtiaľ neodíďte bez toho, aby ste si išli pozrieť vyhliadkovú vežu, ktorá sa nachádza v krásnom prostredí v obci Malá Tŕňa.

Zdroj: Zaujímavý svet

Foto: Zaujímavý svet

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre