Vedci objavili malú rybu, ktorá vydáva tak hlasný zvuk ako z pištole

256

Vedcom sa podarilo odhaliť existenciu zázračnej bytosti skrytej v potokoch Mjanmarska. Táto bytosť, merajúca sotva 12 milimetrov, nie je ničím iným ako jednou z najmenších rýb známych vede. 

A čo je na nej ešte úchvatnejšie, je schopnosť vydávať zvuky, ktoré svojou intenzitou konkuruje výstrelu z pištole. Danionella cerebrum, ako sa tento miniatúrny obyvateľ vôd nazýva, skutočne prekračuje hranice možného, vydávajúc zvuky presahujúce 140 decibelov.

Zdroj: YouTube

Nezvyčajná ryba v podmienkach laboratória

Zdá sa, že táto priehľadná ryba, ktorá umožňuje vedcom nahliadnuť priamo do jej mozgu, využíva na vydávanie svojich impozantných zvukov komplexný mechanizmus. Ten zahŕňa bubienkovú chrupavku, špeciálne prispôsobené rebro a sval, ktorý je navrhnutý tak, aby odolal únave. 

Tento systém umožňuje rybe produkovať rýchle a silné zvukové impulzy, ktoré prirovnávame k hluku sirény. Objav tohto fenoménu je výsledkom dôkladného výskumu timu z Fakultnej nemocnice Charité v Berlíne, publikovaného v prestížnom časopise PNAS.

Zdroj: YouTube

Zvuk, ktorý neostáva nepovšimnutý

Zvláštnosť tejto ryby si vedci uvedomili, keď sa pri akváriách v laboratóriu v Nemecku rozliehal nezvyčajný hluk, ktorý si okoloidúci nemohli nevšimnúť. 

Vedúca autorka štúdie, Verity Cooková, sa vyjadrila, že zvuky pochádzajúce priamo od týchto drobných bytostí sú skutočne ohromujúce, vzhľadom na ich miniatúrne rozmery. Napriek ich veľkosti sú schopné produkovať zvuky, ktoré sú mimoriadne hlasné.

Možný význam zvukovej signalizácie

Vedci zatiaľ nevedia s istotou povedať, prečo Danionella cerebrum vydáva také silné zvuky. Špekuluje sa však, že tieto zvuky môžu rybám pomáhať v orientácii v kalných vodách, alebo môže ísť o formu agresívnej komunikácie medzi samcami, slúžiacej ako varovanie pre konkurentov. 

Tento objav otvára dvere k ďalšiemu skúmaniu zvukovej komunikácie vo svete vodných organizmov, ktorý je stále plný neodkrytých tajomstiev.

Zdroj

Tomáš Hanták
Ahoj, volám sa Tomáš. Vo voľnom čase sa venujem hudbe, rád športujem a trávim čas s blízkymi. Odmalička som miloval čítať, no neskôr som si našiel záľubu aj v písaní. Preto budem rád, ak vám moje články aspoň trochu spríjemnia deň.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre