Francúzka katedrála opäť horí, v plameňoch je veža v Rouene

476

Vo veži slávnej katedrály v Rouene vypukol požiar, ktorý vyvolal veľkú pozornosť a obavy miestnych obyvateľov a návštevníkov. Katedrála je známa nielen svojou impozantnou architektúrou, ale aj tým, že ju viackrát namaľoval francúzsky impresionistický maliar Claude Monet. Zábery zverejnené na sociálnych sieťach ukázali plamene chrliace z lešenárskeho baldachýnu blízko vrcholu budovy.

Starosta mesta, Nicolas Mayer-Rossignol, informoval na sociálnej sieti X (bývalý Twitter), že všetky dostupné verejné zdroje boli mobilizované na hasenie požiaru. „Na veži katedrály v Rouene vypukol požiar. Pôvod v tejto fáze neznámy,“ napísal. Požiar vypukol v časti, kde prebiehali stavebné práce, uviedli regionálni predstavitelia. Katedrála bola evakuovaná a na mieste sú pohotovostné služby.

Obyvateľom odporučili vyhnúť sa tejto oblasti a okolo budovy vytvorili bezpečnostný kordón. Televízne zábery na BFM TV ukázali tmavý oblak dymu stúpajúci z veže a ľudí na uliciach pod ňou, ktorí celú udalosť sledovali s hrôzou. Na mieste bolo 40 hasičských vozidiel a 70 hasičov, pričom verejná doprava v oblasti bola narušená.

Veža, vyrobená z liatiny a vysoká 151 metrov, je jednou z najvyšších v Európe. Pochádza z 12. storočia a je jedným z najnavštevovanejších miest v Rouene. Až do roku 1880 to bola najvyššia budova na svete. Je to miesto, kde boli tradične korunovaní vojvodovia z Normandie. Vo vnútri sa nachádza hrobka obsahujúca srdce Richarda I., tiež známeho ako Richard Levie srdce, ktorý bol kráľom Anglicka od roku 1189 až do svojej smrti v roku 1199.

Nedávne stavebné práce na katedrále boli súčasťou projektu v odhadovanej hodnote 1,33 milióna eur. Niekoľko týždňov bola obklopená lešením a bielym baldachýnom. Požiar vypukol práve na tomto mieste. Pracovníci sa nadýchali dymu, ale evakuovaní do bezpečia. Rozsah škôd je zatiaľ nejasný. Úrady hlásia, že neboli zaznamenané žiadne obete.

Claude Monet, významný impresionistický maliar vytvoril viac ako tridsať obrazov katedrály v rôznych svetelných podmienkach a časových obdobiach. Tieto obrazy sa stali symbolom impresionizmu a významným prínosom do dejín umenia.

Notre-Dame de Rouen sa nachádza v chránenom území mesta Rouen a od druhej polovice 19. storočia je historickou pamiatkou. Požiar, ktorý ju postihol, pripomína tragédiu, ktorá zasiahla Francúziu v roku 2019, keď plamene zničili veľkú časť katedrály Notre-Dame v Paríži. Rouenská katedrála, podobne ako Notre-Dame, je symbolom národného dedičstva a jej poškodenie by bolo obrovskou stratou pre kultúrne a historické dedičstvo Francúzska.

Zdroj SAITOR

Medzi ďalšie zaujímavosti o katedrále patrí aj fakt, že jej stavba trvala niekoľko storočí. Počas svojej histórie prešla mnohými rekonštrukciami a vylepšeniami, čo prispelo k jej súčasnému vzhľadu. Katedrála tiež prežila bombardovanie počas druhej svetovej vojny, ktoré zničilo veľkú časť mesta Rouen, no stavba ostala z veľkej časti zachovaná a následne obnovovaná.

Rouenská katedrála je tiež významná svojimi vitrážami, ktoré zobrazujú biblické scény a postavy. Tieto vitráže sú považované za majstrovské diela stredovekého umenia a sú jednými z najlepšie zachovaných vitráží v Európe. Každý rok priťahuje tisíce turistov, ktorí prichádzajú obdivovať jej krásu a historický význam.

Požiar vo veži je preto nielen miestnou tragédiou, ale aj udalosťou, ktorá zasiahne srdcia ľudí po celom svete, ktorí túto ikonickú stavbu obdivujú. Úrady a záchranné služby budú musieť rýchlo konať, aby minimalizovali škody a zachovali čo najviac z tejto významnej historickej pamiatky.

Obnova katedrály bude určite náročným procesom, ktorý si vyžiada značné finančné prostriedky a úsilie. Avšak história ukázala, že takéto symboly kultúry a náboženstva majú obrovskú schopnosť obnovy a znovuzrodenia, a preto môžeme dúfať, že katedrála v Rouene bude aj naďalej stáť ako symbol pretrvávajúcej krásy a histórie.

Zdroj 1

Zdroj 2

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre