Hry o tróny: 10 málo známych faktov o pôvodných knihách a seriáli

1065

Všetci poznáme svetoznámy seriál, inšpirovaný knižnou sériou, Hry o tróny. Avšak nie všetci poznáme niektoré zaujímavé fakty a informácie, či už o hercoch, o natáčaní, alebo o živote mimo kamier. Dnes sme si pre vás pripravili zoznam 10 menej známych faktov o tomto neprekonateľnom seriáli.

1. Alternatívny pilot bol natočený, ale nikdy neuzrel svetlo sveta

Business Insider/pinterest

Režisér filmu Spotlight, Tom McCarthy, bol pôvodne najatý na réžiu pilotnej časti GoT, ale jeho pokus bol zrušený, keď u testovacích divákov prepadol. Táto verzia pilotu obsahovala uvedenie spisovateľa a iné herečky, ktoré hrali Catelyn Stark (Jennifer Ehle z Pýchy a predsudku) a Daenerys Targaryen (Tamzin Merchant). Nový režisér Tim Van Patten spolu s niekoľkými kľúčovými hereckými zmenami (Michelle Fairley a Emilia Clarke) vyústili do fantastickej úvodnej epizódy, ktorú všetci poznáme a milujeme.

2. Herec, ktorý hral Joffreyho, je v skutočnosti veľmi príjemný človek

Gerry Hudson/pinterest

Jack Gleeson bol v úlohe hrozného Joffreyho taký presvedčivý, že mu autor údajne napísal list, v ktorom bolo napísané: „Gratulujem k tvojmu úžasnému výkonu! Všetci ťa teraz nenávidia!“ Na ulici ho oslovovali a obťažovali úplne cudzí ľudia. Na rozdiel od svojej postavy je herec vo všeobecnosti opisovaný ako srdečný a priateľský. A vo všeobecnosti si ho obľúbili aj jeho hereckí kolegovia vrátane Sophie Turner, ktorej postava Sansa Stark je Joffreyom pravidelne týraná.

3. Pri opätovnom sledovaní seriálu možno uvidíte vo vedľajších postavách niektoré prekvapivo známe tváre

pinterest

Hannah Waddingtonová bola v ôsmom mesiaci tehotenstva, keď sa zúčastnila konkurzu na úlohu Septy Unelly, ktorá trápila Cersei po tom, čo ju zatkol a uväznil Najvyšší vrabec.

4. Motto jednotlivých rodov Westerosu je ozvenou populárnej feministickej hymny zo 70. rokov.

Julio-Lacerda/deviantart

Odkazy sú trochu jemné a roztrúsené, ale zdá sa, že spisovateľ sa pri tvorbe hesiel pre mocné rody bojujúce o moc v Západozemí inšpiroval textom hitu Helen Reddyovej z roku 1972 I Am Woman. Prvý verš piesne „I am woman, hear me roar“ (Som žena, počujte ma, ako zarevem) sa stáva Lannisterským „Hear me roar“ (Počujte ma, ako revem). Od Martellovcov „Nesklonená, neohnutá, nezlomená“ si vypožičiava „Môžeš ma ohnúť, ale nikdy nezlomíš“ v druhom verši. A z tretieho verša „Som žena, sleduj, ako rastiem“ použil „Rastiem silná“ Tyrellovcom.

5. Seriál má niekoľko spojení s Monty Python

Ovik6280/youtube

Časť pilotného dielu sa natáčala v jednom z hradov použitých vo filme Monty Python a Svätý grál. O niekoľko sezón neskôr sa meereenský bojovník posmieva Daenerys v nízkom valyrijskom jazyku.

6. J. R. R. Tolkienov pravnuk sa objavil v predstavení

Thomas Hawk/flickr

Krátke vystúpenie Royda Tolkiena v úlohe divocha v piatej sérii je pravdepodobne najbližšie k spojeniu dvoch kultových fantasy sérií. Royd sa objavil aj ako vojak v Pán prsteňov: Návrat kráľa.

7. V seriáli sa objavilo niekoľko významných hudobníkov a skupín

Scott M/youtube

Kto by to bol povedal, že v Západozemí je taká živá hudobná scéna? Len tí najzručnejší hudobní fanúšikovia si mohli všimnúť tieto vystúpenia. V tretej sérii sa objavil Gary Lightbody, spevák skupiny Snow Patrol, ktorý spieval pieseň „The Bear and the Maiden Fair“. Bubeník skupiny Coldplay, Will Champion, sedel ako jeden z hudobníkov počas Červenej svadby. Islandská skupina Sigur Ros vystúpila v štvrtej sérii na Joffreyho svadbe s Margaery.

8. A keď už je reč o Červenej svadbe, dej bol založený na skutočnej histórii

Scott M/youtube

V šokujúcej Červenej svadbe sú tri hlavné postavy, Catelyn, Robb a Talisa Starkovci, prepadnuté a povraždené spolu s väčšinou armády Starkovcov. Hoci sa dejová línia od kníh v seriáli trochu líši, spisovateľ povedal, že tento scenár založil na dvoch udalostiach zo škótskej histórie.

Počas Čiernej večere v roku 1440 boli 16-ročný gróf Douglas a jeho mladší brat pozvaní na večeru s mladým kráľom Jakubom II. na Edinburský hrad. Obaja chlapci, považovaní za súperov v boji o korunu, boli v polovici večere vyvlečení von a popravení.

Počas masakru v Glencoe, v roku 1692, jeden klan hľadal útočisko u druhého a potom ich zmasakroval v spánku.

9. Kit Harington prišiel na konkurz s monoklom

Amaury/youtube

Večer pred konkurzom na Jona Snowa, bol Harington v McDonalde, kde sa najedol so ženou, s ktorou sa stretával. Keďže nemohli nájsť voľný stôl, požiadali, aby si sadli k stolu obsadenému iným párom. Keď si sadli, muž, ku ktorému sa pridali, začal mať na Haringtonovu partnerku hrubé poznámky. Až keď Harrington vstal, aby muža vyzval, uvedomil si, aký vysoký je jeho budúci protivník. „Dostal som. Avšak ten muž, ktorý ma udrel do tváre, mi pravdepodobne pomohol získať prácu, takže ak sa pozeráš, ďakujem.“

10. Sophie Turner si adoptovala svojho zlovlka

pinterest

Sophie Turner sa zamilovala do Zunniho, severského inuitského psa, ktorý v prvej sérii hral Lady, jej zlovlka. „Keď som bola malá, vždy som chcela mať psa, ale moji rodičia ho nikdy nechceli.“ Keď sa dozvedela, že Zunni po smrti Lady zo seriálu odíde, presvedčila rodičov, aby jej dovolili adoptovať si psa, ktorý potreboval domov.

Zaujímavé? Prečítajte si predošlú časť!

Zdroj

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre