Huacachina – raj uprostred púšte, korý je celosvetovým lákadlom pre turistov

739

Huacachina je malá dedina, postavená okolo oázy v púšti na juhozápade štátu Peru. Práve vďaka svojmu umiestneniu a faktu, že je jedinou púštnou oázou v Južnej Amerike, nesie aj názov „Oasis of America“. Donedávna ľudskou rukou takmer nepoznačená, ale postupom času sa dostáva do cestovateľského povedomia. Bude z nej o pár rokov ďalšie cestovateľské klišé? Posúďte sami.

Huacachina fotografia
Photo by Christopher Crouzet

Okrem krásneho prírodného úkazu ponúka využitie okolitých piesočnatých dún na turisticky atraktívne aktivity, ako sú napríklad sandboarding alebo dune buggy. Pre tých, čo tieto adrenalínové atrakcie ešte neskúsili, sú k dispozícii domáci inštruktori.

Photo by Wikimedii Commons

Ako vznikla takáto krása uprostred ničoho? Existujú rôzne odborné názory a dohady, najkrajšia je však legenda, ktorá sa k jej vzniku viaže. Tá vraví, že jedna krásna princezná si na tomto mieste vyzliekla šaty, keď v tom, pri pohľade do zrkadla, za sebou zbadala lovca, ktorý sa k nej blížil. V ľaku jej zrkadlo vypadlo a premenilo sa na vodu a jej šaty dali pôvod dunám. Vraví sa, že princezná v jazere naďalej žije, avšak dnes je z nej už morská panna

Obyvateľstvo verí, že voda a blato majú liečivé účinky, preto nie je nič zvláštne, vídať tam skupinky ľudí zabalených do „masky“ z blata, hovieť si pri vode alebo sa v nej len tak máčať. Platí to jak pre obyvateľov, tak pre turistov, ktorí si tam chodia liečiť artritídu, reumu a astmu.

Photo by Wikimedia Commons

Huacachina a Ica Province sú známe aj vinohradmi a výrobou Pisca, čo je peruánsky národný nápoj – Ica je nazývaná domovom Pisca. Tieto vinohrady sú sprístupnené turistom, kde sa môžu dozvedieť niečo o histórii Pisca, o jeho výrobe a, samozrejme, nechýba ani ochutnávka nápoja.

V osemdesiatych rokoch 20. storočia prestala do jazera prenikať voda a súkromní vlastníci okolitých území si neďaleko oázy postavili studne. Oba tieto faktory spôsobili, že hladina vody v jazere klesla a tým bola lagúna ohrozená. V roku 2015 s cieľom túto stratu kompenzovať, vytvorila skupina desiatich podnikateľov plán na čerpanie vody do oázy z blízkej farmy. Vďaka tomuto projektu vystúpila hladina behom jedného roku o celé 3 metre.

Photo by Christopher Crouzet

Dnes je už Huacachina značne známa medzi cestovateľmi a viaceré internetové stránky ponúkajú možnosti zakúpenia rôzne dlhých a odlišne zameraných pobytov. Podrobnejšie informácie môžete nájsť napríklad aj na www.huacachina.com.

Zdroje:
www.huacachina.com

Peru Hop

Zaujimavý Svet
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre