Huba, ktorá si tvorí vlastnú armádu zombies vám spôsobí vcelku nepríjemný pocit

775
zombie fotografia
Pixabay

Vedeli ste, že existujú parazity, ktoré spôsobia zmenu v hostiteľovom správaní? Niektoré z vás dokonca môžu robiť zombie. Pokiaľ ste teda mravec.

Byť mravcom v brazílskom dažďovom pralese vôbec nie je ľahké. Môže sa totiž stať, že budú infikovaní hubou, ktorá z nich spraví zombie – už sa viac nespráva ako mravec.

Nezačne síce bažiť po mozgoch svojich známych z mraveniska, ale to, čo ho parazitická huba prinúti urobiť je pomerne hrozivé.

Pod jej vplyvom opustí mravenisko a zamieri k lesnej pôde – miestu, ktoré je najlepšie prispôsobené na rast húb. Nakoniec ho prinúti zahryznúť sa do nejakého listu, vďaka čomu zostane na mieste. Huba začne rásť a šíríť sa v mravcovom tele, až nakoniec prederaví jeho hlavu a vypustí spóry.

Pomerne dlho prevládal názor, že ide o “mozgového parazita”, avšak nový výskum túto teóriu vyvrátil.

Parazit, O.unilateralis napadne svalovú hmotu v tele mravca a ovláda ho týmto spôsobom.

mravec
Wikimedia

zdroj

Zaujimavý Svet
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

1 Komentár
Najhodnotnejšie
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre
Marcel
10. novembra 2017 19:51

Last of Us duude