Hudba je liek. Pozrite sa aké choroby sa ňou liečia a aké sa plánujú liečiť

689

Už ste asi zistili, že cvičenie alebo upratovanie domu je oveľa jednoduchšie, keď pri tom počúvate chytľavé pesničky. Alebo možno je kvalita vášho čítania a písania vyššia ak v pozadí počujete hudbu. Zdá sa, že mnohí z nás sa zhodnú v tom, že hudba veľakrát uľahčuje prácu, ktorú práve robíme.

Zistilo sa, že hudobná terapia je účinná pri liečbe mnohých zdravotných porúch, ako je amnézia, srdcové choroby, mŕtvica alebo aj demencia. Korene hudobnej terapie možno nájsť už u americkej armády, konkrétne v roku 1945, kedy sa hudba púšťala zotavujúcim sa vojakom, ktorí ležali v armádnych nemocniciach.

Photo by daviddierose

„Hudobná terapia je dynamická liečebná metóda pre členov armády, ktorí sa zotavujú z vojnových zranení,“ povedal Hannah Bronson, ktorý napísal článok do časopisu Music Therapy Perspectives a jeho štúdia poukazuje na to, ako hudba obnovuje poškodené neurónové spojenia a pomáha členom armády, ktorí trpia post-traumatickým poranením mozgu.

Významným zlepšením výsledkov pacientov a miery prežitia sa hudba a iné tvorivé umenie stali čoraz populárnejšie v posledných rokoch pri liečbe psychologických zranení súvisiacich s bojom. Odborníci tiež podporili silu rytmu pri liečbe ľudí s poruchami pozornosti.

Spoločnosti sa chcú ďalej zaoberať aj liečením ADHD (porucha pozornosti / hyperaktivity). ADDitude Magazine vysvetľuje: „Hudba je rytmus, rytmus je štruktúra a štruktúra je upokojujúca pre mozog ľudí s ADHD“ píše autorka Annie Layne Rodgersová.

S cieľom preskúmať spojenie medzi osciláciami mozgov a správaním mozgu výskumníci z McGill University vydali štúdiu založenú na zvukovej entréne a demonštrovali, ako môže byť mozgová rytmická činnosť manipulovaná, aby sa zlepšila výkonnosť. Táto štúdia bola uverejnená 23. marca 2017 vo vedeckom časopise Cell.

Spoločnosť Brain.fm vyjadrila nádej, že práve takáto terapia hudbou môže jedného dňa nahradiť lieky ADHD na túto chorobu.

Zdroj: goodnewsnetwork

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre