Do Indie doviezli robota, ktorý pomáha odľahlým komunitám ľudí s ťažkým obstarávaním vody

307

Zatiaľ čo väčšina ľudí má tendenciu zobrazovať roboty v modernom prostredí, tento štvorkolesový robot bol dovezený do Indie, aby mohol pomáhať ľuďom v odľahlých dedinách.

Doktor Amol Deshmukh, počítačový vedec na univerzite v Glasgowe, sa pokúšal vymyslieť spôsob, ako by mohla technológia pomôcť ľuďom s nízkymi príjmami žijúcimi na odľahlom vidieku. Po návšteve dediny Ayyampathy v južnej Indii, Deshmukh a jeho tím tam poslali robota, aby pomohli dedinčanom pri každodennej úlohe zhromažďovania ťažko dostupnej vody.

Photo by youtube

Keďže viac ako polovica indickej populácie je bez vodovodu, občania často strávia niekoľko hodín putovaním v nie najlepšom teréne, aby si mohli zaobstarať vodu zo studne. Tento robot nazvaný „Husky“ je diaľkovo ovládaný, špecializuje sa na prepravu veľkého množstva vody a dokáže fungovať v každom teréne.

S pomocou jedenástich dobrovoľníkov z dediny dokázal robot prepraviť tri džbány s objemom 20 litrov vody. Husky imituje mužský hlas, aby poďakoval dedinčanom za ich pomoc a povedal im, kde dať vodu. Dokonca im pripomína, aby si pred jedlom umyli ruky.

Okrem štúdie, ako by technológia mohla pomôcť dedine, výskumníci chceli vidieť, ako dedinčania zareagujú na takýto cudzí predmet – a ich zistenia boli celkom priaznivé.

Deshmukh povedal: „Väčšina výskumov, ktoré sa doteraz robili v interakciách medzi človekom a robotom, sa vykonáva v laboratóriách v mestských prostrediach. Chceli sme vidieť, ako by sa ľudia z výrazne vzdialenejších vidieckych populácií pozerali na roboty.“

„Po niekoľkých dňoch používania Huskyho sme zistili, ako účastníci vnímajú robota a do akej miery je užitočný. Každý z nich povedal, že robot im uľahčil život a jednohlasne oznámili, že sa z robota tešili.“

„Spýtali sme sa tiež, či si myslia, že robot má pohlavie. Viac ako tretina účastníkov ho vnímala ako „ženu“, hoci komunikoval mužským hlasom. Vnímali ho tak hlavne preto, že vodné hospodárstvo tam vykonávajú prevažne ženy.“

„Je jasné, že takéto zariadenia na úsporu pracovných síl prinášajú skutočné výhody pre vzdialené komunity ľudí a v budúcnosti chceme viac spolupracovať s našimi partnermi v Indii, aby sme tieto problémy podrobnejšie preskúmali.“

Zdroj: goodnewsnetwork

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre