Inflácia sa výrazne spomaľuje. Ako sú na tom ceny potravín?

113

Spotrebiteľské ceny tovaru a služieb vzrástli v januári 2024 o 0,7 % v porovnaní s decembrom 2023. Medziročná inflácia dosiahla 3,9 %, pričom ešte v decembri dosahovala 5,9 %.

Štatistický úrad SR informoval, že najväčší vplyv na nárast inflácie v januári malo zdražovanie potravín a nealko nápojov. Ceny týchto položiek sa oproti predchádzajúcemu mesiacu zvýšili o 1,3 %.

Medzi drahšími potravinami nájdeme hlavne ovocie (nárast o 7,4 %), zeleninu (14,8 %) a cukrovinky (12,5 %). Taktiež stúpli ceny minerálnych vôd a štiav. Ceny rýb a morských plodov, ale i mäsa boli oproti januáru 2023 vyššie o 5,5 % a 4,1 %. Mlieko, syry a vajcia pokračovali v medziročnom poklese cien, tentokrát na úrovni – 3,2 %.

Byrdie/pinterest

Najväčší vplyv na celkovú infláciu, čo sa týka medziročného porovnania, mali okrem potravín a nealko nápojov (24 %), aj ceny bývania (26 %). Sú to 2 najvýznamnejšie zložky vo výdavkoch domácností.

„Pochopiteľne, rekordne vysoké úrovne inflácie potravín počas uplynulých dvoch rokov len tak nevymažeme, a tak za zmienku určite stojí i porovnanie nákupov za posledné dva roky, t. j. ak sme v januári 2022 urobili nákup za 100 eur, tak v úvode roka 2024 nás vyšiel na takmer 134 eur,“ hovorí finančná analytička Eva Sadovská.

The Penny Hoarder/pinterest

Za elektrinu, plyn a ostatné palivá sme oproti januáru 2023 platili v priemere menej o 1,2 %. Cena elektriny sa nezmenila, plyn zlacnel len o 0,1 % a teplo bolo lacnejšie ako pred rokom o 2,6 %. Pevné palivá boli lacnejšie o 4,7 %.

Inflácia za celý rok 2023 dosiahla úroveň 10,5 %. V úvode tohto roka v spomaľovaní pokračovala. Podľa Sadovskej sa očakáva, že v aktuálnom roku 2024, bude úroveň inflácie omnoho nižšia ako počas uplynulých dvoch rokov.

„Ak by sme vychádzali z aktuálnych informácií, tak odhad tohtoročného rastu cien tovarov a služieb by mohol byť okolo 3 %, prípadne aj menej,“ predpokladá analytička.

Zdroj

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre