Spev, Tanec a Whiskey : 15 Zaujímavostí o Írsku

3593

Ďalšia z radov krajín o ktorej sme sa rozhodli pripraviť článok plný zaujímavostí je do zelena oblečené a alkohol milujúce Írsko. Autor článku navštívil Írsko v septemberi tohto roku.

Írsko
Národný park Glendalough

 

1. V roku 2011 bola populácia Írska 6,4 milióna, čo z neho robilo druhý najľudnatejší ostrov v Európe po Veľkej Británií.

2.Prví ľudia zavítali do Írska už v roku 12 800 pred našim letopočtom.

3. Angličtina sa dostala do tejto krajiny až v 12.storočí počas Normanskej invázie.

4. Časy dňa kedy dostanete jedlo a pitie za výhodnejšiu ponuku známe ako „happy hours“ sú v Írsku zakázané.

5.Bar, ktorý vznikol v roku 900 je stále otvorený . Volá sa Sean’s Bar.

6. „Cucanie kráľovskej bradavky“ bol symbol podriadenia v starovekom Írsku.

7.V tejto krajine sa nikdy nenachádzali voľne žijúce hady. Nedokázali sa totiž prispôsobiť podmienkam počas doby ľadovej na tomto ostrove. ( Pozrite tiež zaujímavosti a fakty o hadoch)

8. Populácia Írska sa stále nespamätala z veľkého hladomoru v rokoch 1845-1852 . Počet obyvateľov v tom období bol 8 miliónov dnes je to cca 6,5 milióna.

cintorin
Tradičný írsky cintorín

9. Mnoho írskych mien začína predložkou “ Mac“, čo znamená “ Syn..“  alebo “ O“ čo znamená “ Potomok…“ . A teda napríklad priezvisko “ o’connell“ znamená potomok Connela.

10. Pôvodným jazykom Írštinou / Gaelštinou rozpráva dnes menej ako 10% ľudí . Gaelština je v Írsku povinným jazykom školách a nájdete v nej napísané napríklad aj názvy zastávok MHD.

11. Všetky polárne medvede majú jedného spoločného potomka, ktorý žil pred 50 000 rokmi v Írsku. Šlo o samicu hnedého medveďa.

12. Aj keď je pivo Guiness pôvodom z Írska, viac sa ho vypije v africkej Nigérií ako v rodnej krajine.

13. Aby ste získali Írske občianstvo stačí, že jeden z vašich starých rodičov bol pôvodom Ír. Môžete pritom žiť hocikde na svete a o Írsku nemusíte nič vedieť.

Dublin
Dublin

14. V roku 1875 umrelo v Írsku 13 ľudí na otravu alkoholom. Miestnu továreň na whiskey totiž zachvátil požiar a do ulíc sa vylialo 5000 sudov whiskey.

15. V Dubline sa nachádza jedna krčma na sto obyvateľov.

zdroje: wiki , sciencedirect, irishtimes, archeology.org

Foto: ©ZaujímavýSvet.sk

 

 

Zaujimavý Svet
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre