Island ako ho nepoznáte: Surrealistické fotografie Atillu Atanera

83

Attila Ataner je talentovaný fotograf, ktorého surrealistická séria snímok z Islandu sa dostala až do kurátorskej výstavnej siene. Zábery vznikli v auguste a septembri 2006, pričom sám fotograf označuje toto obdobie ako svoje zlomové.

Fotografie nádhernej oblohy, majestátnych hôr, pokojných potokov, drsných čiernych skál a oceánu v ňom zanechali nezmazateľnú stopu. Časom sa však jeho spomienky na Island zmenili, preto sa ich snažil prostredníctvom svojich fotografií oživiť. Zbierku možno preto považovať za zobrazenie krajiny v jeho srdci a mysli.

Pri manipulácii a úprave fotografií využíval Ataner najmä ich spájanie. Nesmierne ho inšpirujú ázijské zvitkové maľby, čo preniesol aj do svojej tvorby a zdôraznil tak harmóniu medzi zemou a oblohou.

Popri fotografovaní je Ataner aj študentom doktorandského štúdia filozofie. Zameriava sa na environmentálnu etiku a právo, ekologickú filozofiu a myslenie nemeckých filozofov raného novoveku. Je zrejmé, že príroda je popretkávaná v každej oblasti jeho života, čo sa prenieslo aj do jeho islandského portfólia.

Atanerova jedinečná vízia pozýva ľudí objavovať svet, v ktorom sa stretáva nevídaná krása prírody s bezhraničnou tvorivosťou ľudského ducha. Nech vás toto skúmanie inšpiruje k tomu, aby ste sa na svet pozerali s krásou a úžasom, tak ako to robí Attila Ataner.

Zdroj

Ivana Božiková
Zdravím, volám sa Ivana a študujem filológiu v Banskej Bystrici. Rada čítam, píšem, zisťujem a vymýšľam, cestujem, spoznávam, smejem sa a nepohrdnem ani dobrým jedlom. Teší ma!
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre