Island je v napätí! Pripravujú sa na výbuch sopky, môže to prísť kedykoľvek

1151

Islandom otriaslo v priebehu niekoľkých hodín viac ako 600 zemetrasení a odborníci varujú, že magma stúpa čoraz bližšie k zemskému povrchu, čo vyvoláva obavy z blížiaceho sa výbuchu sopky.

Islandský meteorologický úrad uviedol, že sopka Fagradalsfjall hrozí výbuchom už niekoľko dní a dodal, že pravdepodobnosť výbuchu sopky je vysoká a môže k nemu dôjsť kedykoľvek v najbližších dňoch. Tisíce zemetrasení za posledný týždeň zmenili neďalekú rybársku obec Grindavik na „mesto duchov“, keďže 4 000 obyvateľov bolo nútených evakuovať sa, pričom na videách bolo vidieť, ako sa domy trhajú a na cestách sa otvárajú zúriace priepasti.

police
DW News/youtube

Evakuovaní obyvatelia hlásili, že pri úteku počuli „nesväté zvuky“ spod zeme. Jeden muž zdokumentoval svoj návrat na TikTok a natočil dlhý rad áut, ktoré sa dočasne vracali do mesta, pričom úradníci zastavovali každé auto, aby poskytli bezpečnostné rady. Pracovník záchrannej služby zastaví muža, aby sa ho opýtal, či je obyvateľom Grindaviku, a potom mu poradí: „Ak počujete sirény, letecké húkačky alebo niečo podobné, tak vystúpte! Všetko nechajte a vyjdite von!

@bjornvalur Mission of the day #grindavik #iceland ♬ original sound – bjornvalur

 

Tí, ktorí sa mohli vrátiť do svojich domovov, aby si vyzdvihli svoje veci, dostali včera príkaz na evakuáciu po tom, ako islandský meteorologický úrad oznámil, že merače zaznamenali zvýšenú hladinu oxidu siričitého, čo je možný indikátor erupcie. Matka štyroch detí Magga Huld AfaÖmmudóttir, ktorá dostala v pondelok len sedem minút na to, aby si pozbierala veci zo svojho domu, uviedla, že jej rodina zostala bez domova po tom, čo im desivé otrasy zeme úplne zničili majetok.

„Piatok bol strašný, zemetrasenia neprestávali dlhé hodiny. V piatok večer o 21.00 h sme odišli z domu s oblečením na dva dni a dvoma krabicami fotoalbumov, na druhý deň sme si plánovali prísť po ďalšie,“ povedala Magga.

„Som v poriadku, ale mám strach a spozorniem pri najmenšom zvuku. V priebehu jednej minúty sme ostali bez domova. V pondelok sme sa dostali do domu. Mali sme sedem minút na to, aby sme si vybrali, čo sme chceli zachrániť, ale dôraz bol kladený na osobné veci mojej rodiny – mojej mamy, starej mamy a starého otca – a oblečenie.“

Magga, ktorá sa podelila o video z vnútra svojho domu, opísala svoje zdrvenie zo straty domu, na ktorého kúpe s manželom pracovali roky.

Na záberoch je vidieť, ako jej dom vytrhla zo základov sila zemetrasení, čo rodinu prinútilo utiecť a vziať si so sebou len niekoľko vecí.

V sobotu ráno, niekoľko hodín po tom, ako Island vyhlásil stav núdze, bolo z Grindaviku evakuovaných približne 4 000 obyvateľov. Juhozápadným polostrovom Reykjanes otriasli tisíce zemetrasení od 25. októbra, keď ho zasiahol seizmický roj, a Island je v napätí, pretože očakáva, že Fagradalsfjall, vzdialený len niekoľko kilometrov od Grindaviku, vybuchne.

Severozápadne od Grindaviku sa vytvorila obrovská deväťkilometrová magmatická intruzia, ktorá sa podľa odborníkov stále zväčšuje a predpokladá sa, že magma je 500 metrov od povrchu. Ešte pred niekoľkými dňami odborníci tvrdili, že magma sa hromadí tri kilometre pod zemou, ale ak sú odhady správne, teraz sa dostala oveľa bližšie.

„V tejto fáze nie je možné presne určiť, či a kde sa magma môže dostať na povrch,“ uviedol meteorologický úrad. Islandský meteorologický úrad v utorok informoval políciu, že ich nové merače zaznamenali zvýšenú hladinu oxidu siričitého, čo prinútilo policajného šéfa evakuovať Grindavik.

Benedikt Ófeigsson, geofyzik z meteorologického úradu, uviedol, že hoci zistené množstvo SO2 (oxidu siričitého) nie je vysoké, nárast poukazuje na priblíženie magmy k povrchu.

„SO2 sa z magmy uvoľňuje až v tesnej blízkosti povrchu. Znamená to len horný kilometer,“ povedal.

Posledné merania z tohto víkendu namerali magmu v hĺbke približne 800 metrov, ale Ófeigsson teraz očakáva, že je ešte plytšia.

„Hovoríme možno o 500 metroch. Je to nejasné, je to také vysokotlakové, závisí to od tlaku, kedy to vystúpi. Takže nie je možné priamo určiť hĺbku, ale magma musí byť veľmi plytká, aby sme videli SO2.“

silhouette of mountain under cloudy sky during daytime
Autor tejto fotografie je Toby Elliott

Ófeigsson včera pre islandskú televíznu stanicu RUV povedal, že na iných prístrojoch nie sú žiadne náznaky, že by sa erupcia začínala, ale napriek tomu ju nechcú vylúčiť, pričom vysvetlil, že SO2 sa takto neobjavuje, pokiaľ nie je magma veľmi vysoko v zemskej kôre.

Oxid siričitý je toxický plyn, ktorý sa uvoľňuje z magmy, keď stúpa na povrch, a jeho vysoké vystavenie je pre človeka smrteľné. Ak sa zistí na nevybuchujúcej sopke, môže to byť znamenie, že čoskoro vybuchne.

Hoci sa počet zemetrasení znížil a otrasy sú menej silné ako v predchádzajúcich dňoch, odborníci uviedli, že to môže naznačovať, že magma je bližšie k povrchu a že sa blíži erupcia.

„Menšia seizmická aktivita zvyčajne predchádza erupcii, pretože sa dostala tak blízko k povrchu, že nemôže vytvoriť veľké napätie, ktoré by vyvolalo veľké zemetrasenia,“ povedala Rikke Pedersenová, ktorá vedie Severské vulkanologické centrum so sídlom v Reykjavíku. „Nikdy by sa to nemalo brať ako znamenie, že výbuch nie je na ceste.“

elektraren
James Feller/flickr

V prípade, že dôjde k najhoršiemu, úrady sa pripravujú na výstavbu obranných múrov okolo neďalekej geotermálnej elektrárne, a dúfajú, že ju ochránia pred prúdmi lávy.

Islandská ministerka spravodlivosti Gudrun Hafsteinsdottirová v utorok pre RUV uviedla, že na ochranu geotermálnej elektrárne Svartsengi, ktorá sa nachádza len niečo vyše šesť kilometrov od Grindaviku, bola navrhnutá veľká hrádza. Podľa jej slov sa do elektrárne presúva vybavenie a materiál, ktorý by mohol naplniť 20 000 nákladných áut, a výstavba čaká na formálne schválenie vládou.

Elektráreň vyrába teplú a studenú vodu a elektrinu pre celú krajinu a hovorca jej prevádzkovateľa, spoločnosti HS Orka, uviedol, že prerušenie nebude mať vplyv na dodávky elektriny do hlavného mesta Reykjavík.

Matthew James Roberts, riaditeľ oddelenia služieb a výskumu islandského meteorologického úradu, uviedol: „Teraz máme obrovskú neistotu. Dôjde k erupcii, a ak áno, aké škody vzniknú?“

369192036 997379431321768 5883650956985749231 n
ingib.thor/instagram

Vedúci oddelenia verejnej bezpečnosti uviedol, že je čoraz ťažšie dostať sa do oblasti Grinvadiku, pretože obrovské priepasti sa stále rozširujú.

„Táto oblasť sa naďalej prepadá a na povrchu sa neustále vytvárajú nové trhliny.“

Narastajú aj obavy, že by sa pri erupcii mohol zopakovať chaos, ktorý v roku 2010 spôsobila erupcia sopky Eyjafjallajokull, avšak vulkanológovia tvrdia, že v prípade erupcie by Fagradalsfjall nevytvoril taký obrovský oblak popola.

15012171681 7e1faeb5ea z
Sparkle Motion/flickr

Erupcia spred 13 rokov vyvolala najväčšie zastavenie svetovej leteckej dopravy od druhej svetovej vojny, pričom bolo zrušených 50 000 letov a postihnutých osem miliónov cestujúcich.

Pri diskusii o rozdieloch medzi prípadnou erupciou Fagradalsfjall a Eyjafjallajokull pán Roberts uviedol, že pri erupcii by sa nad mestom mohla vyvrhnúť láva, ale je menej pravdepodobné, že by spôsobila rovnaký výbuch popola.

4588250594 2581e8544c b
Finnur Malmquist/flickr

V pondelok pre reláciu BBC R4 Today povedal: „Predovšetkým, na vrchole nie je ľadová pokrývka a nie je to stratovulkán, takže by nedošlo k explózii sopečného popola do atmosféry. Išlo by o sopečnú erupciu, ktorá by produkovala lávu pozdĺž série trhlín, a to by bolo hlavné nebezpečenstvo.“

Dodal, že je možná erupcia, ktorá „pretrvá niekoľko týždňov“, čo znamená, že cesty a iná infraštruktúra by mohli byť v ohrození.

Zdroj 1, Zdroj 2

Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.