Krimi a erotická fikcia – čo čítajú Islanďania počas temných zimných dní?

122

Island má skutočne bohatú knižnú tradíciu, ktorá výrazne prispela k svetovej literatúre. Priemerný Islanďan si rezervuje a prečíta 2 3 knihy každý mesiac.

Zdroj Jon Flobrant

Knižné tradície na Islande

Veľká islandská tradícia písania kníh siaha až do 13. storočia, keď obyvatelia začali rozprávať príbehy o veku Vikingu. Odvtedy sa tento zvyk rozrástol. Spisovatelia z ostrova pokrývajú širokú škálu žánrov, od moderných ság po poéziu, detské knihy, science-fi a erotickú fikciu. Najviac však vyniká krimi, pretože temné islandské zimné večery podporujú fantáziu.

Najznámejší islandskí autori

Arnaldur Indriðason sa narodil v Reykjavíku a je jedným z najznámejších a najdôležitejších autorov Islandu. Od svojho debutu v roku 1997 publikoval najmenej jednu knihu každý rok. V dielach, z ktorých niektoré boli sfilmované často vystupuje detektív Erlendur.

YRSA Sigurðardóttir pochádza tiež z Reykjavíku. Pôvodne písal knihy pre deti. Preto čitateľov neskôr prekvapil prechod na thriller s názvom „Posledné rituály“.

Ak vás zaujíma táto literatúra, môžete si pozrieť úžasné knihy, ktoré boli preložené z islandského jazyka. Nájdete medzi nimi autorov ako Friðgeir Einarsson, Kristín Eiríksdóttir a Andri Snær Magnason.

Zdroj

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre