Izrael – mimoriadne vzdelaní obyvatelia, niekoľko vynálezov, ktoré bežne kupujete i najkvalitnejšie vína. Dočítate sa však omnoho viac

1001

Izrael je veľmi zaujímavá krajina, ktorá je známa aj tým, že v minulosti bola častokrát zmietaná rôznymi vojnami. Je to však obdivuhodný národ, ktorému vďačíme aj za taký vynález, akým je USB kľúč. Alebo napr. aj obľúbené Cherry paradajky boli vyšľachtené práve tam. Poďme sa teraz pozrieť na ďalšie zaujímavosti.

israel fotografia
Photo by PublicDomainPictures

Zaujímavosti a fakty o Izraeli:

Izrael
Foto od Shai Pal na Unsplash

Fakt č. 1: Izrael má najviac múzeí na svete vzhľadom k počtu obyvateľov.

Fakt č. 2:  Práve v tejto krajine, ako v jedinej na Blízkom východe, je zavedená demokracia európskeho typu.

Fakt č. 3: Ak tam vyrazíte na dovolenku s autom, za jeden deň sa stihnete okúpať v 4 moriach.

Fakt č. 4: Aj keď sa vám to možno bude zdať divné, Izrael patrí do svetovej špičky čo sa týka počtu novovznikajúcich firiem. Je to skrátka Start-up krajina.

Fakt č. 5: Táto krajina sa môže pochváliť vínami obrovskej kvality.

israel wine fotografia
Foto od StateofIsrael

Fakt č. 6: Izrael ako jediný národ oživil starobylý jazyk – hebrejčinu, a to po 2 000 rokoch.

Fakt č. 7: V krajine nájdete 19 pamiatok, ktoré sú zapísané na zozname UNESCO.

Fakt č. 8: Je jedným z najstarších miest na svete, kde sa slobodne uctieva Judaizmus, Kresťanstvo aj Islam.

Fakt č. 9: Zaujímavé je, že za typické izraelské raňajky považujú tureckú kávu, grécky šalát, francúzsku topinku, ale aj izraelské pivo.

Fakt č. 10: V Izraeli vyhradili jeden deň, kedy každý obyvateľ musí zasadiť aspoň jeden strom.

israel wine fotografia
Foto od 696188

Fakt č. 11: V deň zmierenie Jom Kipur musia povinne oddychovať úplne všetci v krajine. V tom čase totiž nefunguje letisko, televízia, rádio a na diaľnici si pokojne môžete rozložiť lehátko. Viete si niečo také predstaviť u nás?

Fakt č. 12: Ak máte radi Cherry paradajky, ďakovať za ne môžete práve Izraelu. Tie tam vyšľachtili v roku 1973.

cherry paradajky
Foto od Gavin Tyte on Unsplash

Fakt č. 13: Zdá sa, že tamojší obyvatelia sú veľmi vzdelaní. Je tam totiž najväčší počet titulov PhD vzhľadom na počet obyvateľov. A to na celom svete.

Fakt č. 14: Je to veľmi ekologická krajina. Na začiatku 21. storočia tam bolo vysadených viac stromov, ako na začiatku 20. storočia. A takouto pozitívnou bilanciou sa môžu pochváliť iba 2 krajiny.

Fakt č. 15: Ak si neviete predstaviť život bez takého malého zázraku, akým je USB kľúč, opäť ďakujte Izraelu. Práve tam ho totiž vyvinuli.

usb flash fotografia
Foto od wuestenigel

Fakt č. 16: V tejto krajine myslia aj na nevidiacich. Predstavte si, že ich bankovky obsahujú aj Braillovo písmo.

Fakt č. 17: Na porovnanie so Slovenskom je Izrael rozlohovo iba polovica z našej krajiny. No obyvateľov má až 8,8 milióna.

 

Zdroj

Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

1 komentár

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.