Jadrové zbrane sú čoraz väčšou hrozbou

122

Svetové mocnosti v čase geopolitického napätia modernizujú svoj jadrový arzenál, ktorý naberá na význame, uviedol Štokholmský medzinárodný ústav pre výskum mieru (SIPRI) vo svojej výročnej správe o jadrových zbraniach vo svete.

Diplomatické úsilie o kontrolu jadrových zbraní zaznamenalo veľký úpadok, hlavne v dôsledku napätých medzinárodných vzťahov v súvislosti s konfliktami na Ukrajine a v Pásme Gazy.

„Od studenej vojny sme neboli svedkami toho, že by jadrové zbrane zohrávali v medzinárodných vzťahoch takú významnú úlohu,“ uviedol riaditeľ programu SIPRI pre zbrane hromadného ničenia, Wilfred Wan.

Magog the Ogre/wikimediacommons

Výskumníci zo SIPRI uviedli, že Rusko minulý rok vo februári oznámilo pozastavenie účasti na Novej dohode START. Ide o poslednú platnú dohodu o kontrole zbrojenia medzi Ruskom a USA — 2 najväčšie jadrové mocnosti.

Vo výročnej správe sa tiež spomína, že Moskva v máji podnikla neďaleko hraníc s Ukrajinou vojenské cvičenia s nácvikom použitia taktických jadrových zbraní.

9 krajín (USA, Rusko, Spojené kráľovstvo, Francúzsko, Čína, India, Pakistan, Severná Kórea a Izrael), ktoré disponujú jadrovými zbraňami, minulý rok pokračovalo v modernizácií svojho jadrového arzenálu a niekoľko z nich nasadilo nové jadrové zbraňové systémy.

SIPRI vo svojej výročnej správe napísali, že v januári bolo celosvetovo na skladoch pripravených na možné použitie 9585 jadrových hlavíc z odhadovaného celkového počtu 12.121. V stave „vysokej operačnej pohotovosti“ bolo udržiavaných približne 2100 balistických rakiet.

Týka sa to najmä jadrového arzenálu Ruska a Spojených štátov, ktoré vlastnia takmer 90 % všetkých jadrových zbraní na svete. SIPRI však po prvýkrát predpokladá, že v stave vysokej operačnej pohotovosti má niektoré hlavice aj Čína.

International Campaign to Abolish Nuclear Weapons/flickr

„Zatiaľ čo celkový počet jadrových hlavíc na svete naďalej klesá v dôsledku postupnej demontáže zbraní z čias studenej vojny, bohužiaľ, naďalej zaznamenávame medziročný nárast počtu operačných jadrových hlavíc,“ skonštatoval riaditeľ SIPRI, Dan Smith. Tento trend bude podľa neho v nasledujúcich rokoch pravdepodobne pokračovať a možno sa aj zrýchli, čo označil za mimoriadne znepokojujúce.

Výskumníci zo SIPRI zdôraznili, že medzinárodná bezpečnosť sa v uplynulom roku zhoršovala vplyvom vojen na Ukrajine a v Pásme Gazy.

„Nachádzame sa v jednom z najnebezpečnejších období v histórii ľudstva,“ varoval riaditeľ SIPRI, Smith. Svetové mocnosti požiadal, aby ustúpili a uvažovali.

„V ideálnom prípade spoločne,“ dodal.

Zdroj

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre