Jednoduché riešenie na zápchy vo veľkomestách

904
traffic fotografia
autor: 12019 – https://pixabay.com/en/users/12019-12019/

Mestá zaplavené státisícami áut možno prehliadajú jedno veľmi jednoduché a efektívne riešenie. Nazývajú to High-occupancy vehicle policy, v skratke HOV. Ide o špeciálne vyhradené jazdné pruhy, alebo cesty pre autá, ktoré musia mať minimálne dvoch, niekde až troch pasažierov v aute. Cieľom je ponúknuť rýchlejší prejazd pre ľudí, ktorí myslia ekologicky, alebo jednoducho cestujú viacerí pod iným účelom.

Nový výskum ukázal, že využívanie tejto metódy môže mnohonásobne vylepšiť premávku vo veľkomestách. Napríklad v meste Jakarta, ktoré nájdeme v Indonézii, zdržanie na cestách počas ranných hodín vzrástlo o 46 percent a počas večerných, keď sa ľudia vracajú z roboty o neuveriteľných 87%. To bolo dôsledkom toho, že im HOV prišlo neefektívne, a tak sa toto pravidlo rozhodli zrušiť.

,,Zrušenie HOV vedie k jasnému zhoršeniu v premávke,“ tvrdí Ben Olken, profesor ekonomiky na Massachusetts Institute of Technology a spoluautor tohto výskumu. ,,To, že sa to zhoršilo ma nezaskočilo. Skôr som sa divil percentuálnemu rozdielu, ktorý bol priveľký.“

ZDROJ

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre