water fotografia
Autor: pixel2013

Výskum vedený tímom z Oxfordskej univerzity upozorňuje na to, ako neefektívne vyžívame vodu. Je nutné ju merať, kontrolovať a lepšie s ňou hospodáriť, či už lokálne alebo globálne. Nový plán, ktorý vymysleli, nám má vraj pomôcť.

Hodnota vody, či už pre človeka, prírodu, poľnohospodárstvo, priemysel, je už dávno známa. Ak aj nie, jednoducho povedané je nevyhnutná pre život na Zemi. USA napríklad hradí až 100 miliárd dolárov ročne len na spracovanie a čistotu pitnej vody.

Je tu ale pár dôvodov, prečo by sme mali nad jej pitnou vodou znova poriadne zamyslieť a “prepočítať” jej reálnu hodnotu. V prvom rade by sme si mali znovu uvedomiť, že vody nemáme nekonečne veľa a s narastajúcou populáciou sa bude jej množstvo zmenšovať ešte rýchlejšie. V druhom rade, by sme ju mali prestať vnímať len cez peniaze. Jej hodnota by mala byť nad všetkými peniazmi. A aby sme si ju vedeli vážiť a správne s ňou nakladať, potrebujeme dobrý plán. Vedci veria, že na to je potrebné dodržať tieto 4 priority: šetrnosť, ocenenie, kompromisy a na záver schopné inštitúcie na prideľovanie a financovanie vody.

Ďalším alarmujúcim dôvodom je zabezpečenie vody. Zabezpečenie vody PRE ľudí, ktorí ju potrebujú a zabezpečenie vody PRED ľuďmi, ktorí jej škodia, alebo s ňou nehospodárne nakladajú.

ZDROJ

1
Zanechať komentár

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Komentátor Recent comment authors
  Subscribe  
nové najstaršie Najlepšie hodnotené
Upozorniť
Komentátor
Anonym
Komentátor

Voda na prídel ?