Katastrofa na obzore? Jadro Zeme zmenilo smer a spomaľuje sa. Nikto zatiaľ nevie prečo

1318

Vnútorné jadro Zeme zmenilo smer svojej rotácie a spomaľuje. Vedci zatiaľ nevedia, čo túto zmenu spôsobilo a kedy sa jadro vráti do pôvodného stavu.

V poslednom desaťročí získavajú vedci neobvyklé dáta o správaní vnútorného jadra Zeme. Tieto údaje naznačujú, že v roku 2010 došlo k zmene smeru rotácie jadra v porovnaní s povrchom Zeme, čo je fenomén známy ako „backtracking“. Momentálne jadro rotuje pomalšie ako pred touto zmenou.

Ako sa zmeny prejavujú na povrchu

Aj keď tieto zmeny nepredstavujú žiadne katastrofické riziko, môžu mierne ovplyvniť dĺžku našich dní. Zmeny sú však také malé – len niekoľko milisekúnd – že si ich pravdepodobne ani nevšimneme.

Nové dôkazy o zmene

Doteraz vedci neboli istí, čo presne sa deje vo vnútornom jadre Zeme, pretože nie je možné fyzicky ho preskúmať. Avšak nedávna štúdia prináša nové dôkazy o tom, že jadro skutočne mení smer a spomaľuje. Tím vedcov analyzoval seizmogramy zo stoviek opakovaných zemetrasení v oblasti Južných Sandwichových ostrovov medzi rokmi 1991 a 2023.

Zdroj: www.yahoo.com

Opakované zemetrasenia, ktoré majú takmer identické magnitúdy a vyskytujú sa na rovnakom mieste, sú jedným z mála spôsobov, ako môžeme študovať vnútorné jadro Zeme. Energetické vlny z týchto zemetrasení prechádzajú povrchom, mantlom a jadrom, čo umožňuje vedcom detekovať a merať tieto vlny.

Otázky bez odpovedí

Aj keď teraz môžeme s väčšou istotou povedať, že vnútorné jadro mení smer a spomaľuje, je stále ťažké presne určiť rýchlosť rotácie alebo príčiny tejto zmeny. Vedci predpokladajú, že to môže byť spôsobené nejakým druhom trenia alebo gravitačným vplyvom z vonkajšieho jadra alebo plášťa Zeme.

Zdroj

Alžbeta Hrajnohová
Ahoj, som Betka. S vášňou pre umenie, písanie a vedomosti som sa rozhodla zdieľať svoje myšlienky a zážitky. Dúfam, že si moje články užijete rovnako, ako ja pri ich tvorbe. Príjemné čítanie!
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre