Keď sa obyčajné ulice zmenia na hotový umelecký raj, ktorý je viac než originálny

313

Philadelphia je mesto, ktoré skrýva oveľa viac, než by sa vám na prvý pohľad mohlo zdať. Toto mesto je známe ako mesto lásky, syrových steakov či zaritých športových fanúšikov. To však nie je všetko. Nájdete tam niečo, čo nikde inde nie je.

V meste je totiž „ukryté“ miesto, ktoré je skutočne nezvyčajné a prináša tie najoriginálnejšie prekvapenia. Ide konkrétne o Magic Gardens, ktoré sú v susedstve so South Street. Celé to vzniklo tak, že v šesťdesiatych rokoch minulého storočia začal umelec Izaiáš Zagar skrášľovať ulice excentrickou kachľovou mozaikou, ktorá obsahovala jednoduché nájdené predmety, ako sú kúsky rozbitého zrkadla, kachličky či sklenené fľaše. Bol to jeho pokus o revitalizáciu zanedbanej oblasti prostredníctvom umenia, a to priamo pod holým nebom.

Foto od youtube
Foto od youtube

Za posledných 50 rokov sa tento kúsok mesta vyvinul tak, že zahŕňa už viac ako 100 rôznych mozaík. Srdcom celého projektu je plocha dlhá asi pol bloku a momentálne už ide o múzeum, ktoré je otvorené pre verejnosť. Návštevníci sa po Magic Gardens môžu prechádzať a stratiť sa v jedinečnom labyrinte farebných objektov a ľudového umenia. Vnútorné galérie predvádzajú veľa zo Zagarovej tvorby, spolu s rastúcim zoznamom hosťujúcich umelcov.

Foto od youtube
Foto od youtube

Niektorí môžu poznať Magic Gardens ako fantastickú kulisu pre tvorbu fotografií, ale záhrady ponúkajú oveľa viac, ako len pekné priestory. Sú totiž prispôsobené a prístupné aj pre nevidiacich a slabozrakých návštevníkov, čo prispieva k skvelej integrácii týchto znevýhodnených ľudí. Vďaka dokonale premyslenému projektu neukracuje o zážitok z tohto miesta ani takýchto ľudí. Záhrady ponúkajú pre hostí hudobné noci a rôzne meditačné cvičenia. Toto miesto je skutočne zážitok okúsiť.

Foto od youtube
Foto od youtube

Zdroj

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre