Koľko naozaj stojí rok cestovania okolo sveta?

5315

Už dlho vás láka cesta okolo sveta a rozmýšľate, že to v práci zabalíte a vyberiete sa spoznávať svet. A potom začnete rozmýšľať, koľko vás to bude stáť, či si to môžete dovoliť. Teraz sa vám pokúsime aspoň trochu priblížiť, koľko finančných prostriedkov je potrebných na rok cestovania po svete.

pixabay.com
pixabay.com

Čo najviac ovplyvní vaše výdavky

Kedy cestujete: Načasovanie má obrovský vplyv na celkový rozpočet. V mnohých destináciách sa ceny menia vzhľadom na ročné obdobie.

Kam cestujete: Vo všeobecnosti platí, že v Európe, Spojených štátoch amerických, Austrálií alebo Japonsku si za pobyt priplatíte oveľa viac ako v Indii, juhovýchodnej Ázii alebo Strednej Amerike.

Čo plánujete v danej destinácií robiť: Ak túžite každý deň zažiť adrenalínové dobrodružstvo, tak sa vám výlet výrazne predraží. Potápanie, jazda po pieskových dunách, skok z lietadla nie sú nikde lacné.

Ubytovanie: Level luxusu bývania, ktorý si plánujete dopriať, bude jednou z najväčších premenných vo vaších výdavkoch.

Stravovanie: Reštaurácia alebo príprava jedla z potravín? Na prvý pohľad všetci vieme, čo bude lacnejšie.

pixabay.com
pixabay.com

S ktorými výdavkami musíte bezpodmienečne počítať

V skutočnosti väčšinu financií miniete iba na zopár položiek:

Letenky
Na prepravu z destinácie do destinácie budete potrebovať približne od 2500 € do 3500 €. Vo všeobecnosti počítajte skôr s hornou hranicou. Vaše pravdepodobné výdavky na letenky vám pomôže prepočítať nástroj Around the World TripPlanner.

Ubytovanie
Priemerne počítajte s nákladmi na ubytovanie okolo 15 € až 35 € za noc v lacnejších oblastiach a s cenou 85 € až 130 € v drahých destináciách.

Stravovanie
Opäť je potrebné počítať s rôznymi nákladmi v lacných a drahších krajinách. V tých lacnejších môžete počítať so sumou zhruba 1 € až 5 € za porciu jedla, v drahších štátoch je to 5 € až 20 €.

Voľnočasové aktivity
Do tejto kategórie patria všetky vstupy, múzeá, dobrodružné výlety. Na každú aktivitu miniete zhruba od 5 € do 200 €. Je veľmi dobré si vopred pozrieť približné ceny za aktivity, ktoré chcete zažiť, predovšetkým tie drahšie.

Ďalšie výdavky, ktorým sa nevyhnete sú rôzne povinné poplatky, očkovania, poistenie a víza.

pixabay.com
pixabay.com

Celkové náklady

Celkový priemer nákladov podľa cestovateľov, ktorí už cestu okolo sveta zorganizovali, je od 18 000 € do 27 000 €. Samozrejme je to priemer. Sú ľudia, ktorým sa to podarilo za
5 000 €. Ak by sme to mali prepočítať na mesiace, tak priemerne za mesiac miniete
1 800 €.

zdroj

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre