Okolo Zeme preletí kométa, ktorá sa objaví až o 71 rokov. Viditeľná bude voľným okom

1917

Tento mesiac prichádza na oblohu výnimočná udalosť, ktorú si nemôžeme dovoliť zmeškať. Kométa 12P/Pons-Brooks, ohromujúca svojou veľkosťou prevyšujúcou Mount Everest, ponúka nádhernú šou, ktorá nás všetkých pozýva, aby sme zdvihli oči k hviezdam a užili si jedinečný vesmírny zážitok.

Pozorovateľský fenomén roka

Predstavte si objekt vo vesmíre, ktorý svojou veľkosťou konkuruje najvyššiemu vrchu sveta. Kométa 12P/Pons-Brooks sa práve teraz nachádza na svojej dráhe najbližšie k Zemi, poskytujúc nám tak vzácnu možnosť stáť tvárou v tvár tomuto nebeskému divu.

Astronómka Jessica Leeová radí, ako tento jedinečný jav zachytiť a vychutnať si ho naplno. Príležitosť ako táto sa naskytne až o ďalších 71 rokov, preto neváhajte a vyrazte na nočnú oblohu s očami plnými očakávania.

Autor tejto fotografie je Tycho’s Nose

Ako na to: Praktické tipy pre pozorovateľov

12P/Pons-Brooks, kométa, ktorá pripomína legendárnu hviezdnu loď Millennium Falcon zo série Hviezdne vojny, je už zaznamenaná amatérskymi astronómami. Aby ste ju mohli vidieť voľným okom, hľadajte na západnej oblohe súhvezdí Veľký štvorec Pegasa. 

V nasledujúcich týždňoch sa bude pomaly presúvať smerom k súhvezdí Barana, čo uľahčí jej lokalizáciu. Jessica Leeová z Kráľovského observatória v Greenwichi radí, že optimálna noc na pozorovanie je tá s jasnou oblohou a minimálnym svetelným znečistením, s dobrým výhľadom na západný obzor.

 

Vedecký význam kométy

Kométa Pons-Brooks nie je len vizuálnym potešením pre amatérskych pozorovateľov. Jej význam siaha aj do vedeckých kruhov, keďže predstavuje kryovulkanické telo, ukazujúce vulkanickú aktivitu prostredníctvom výronu plynov a ľadu namiesto tradičnej lávy. 

Takéto správanie poskytuje vedcom vzácny pohľad na chemické procesy, ktoré prebiehajú v jadre kométy, a ponúka hlbší vhľad do skladby našej slnečnej sústavy a možno aj do samotných základov života na Zemi.

space, stars, comet
Autor tejto fotografie je Buddy_Nath

Nenechajte si ujsť túto príležitosť

Keď kométa 12P/Pons-Brooks dosiahne svoj bod najbližší k Slnku a potom k Zemi, bude viditeľná ako slabá, hmlistá hviezdička s charakteristickým chvostom. 

Táto vzácna udalosť je príležitosťou nielen vychutnať si krásu vesmíru, ale aj zamyslieť sa nad nekonečnými možnosťami, ktoré nám vesmír ponúka. Nezabudnite, táto kométa sa k nám vráti až v roku 2095, takže toto pozorovanie by ste si nemali nechať ujsť.

Zdroj

Tomáš Hanták
Ahoj, volám sa Tomáš. Vo voľnom čase sa venujem hudbe, rád športujem a trávim čas s blízkymi. Odmalička som miloval čítať, no neskôr som si našiel záľubu aj v písaní. Preto budem rád, ak vám moje články aspoň trochu spríjemnia deň.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre