Koniec pomarančovým džúsom? Kríza v Brazílii a ceny pomarančov menia trh

107

Výrobcovia pomarančového džúsu čelia kríze spôsobenej drastickým poklesom úrody v Brazílii. V dôsledku toho sa ceny vyšplhali na rekordné úrovne a výrobcovia sú nútení hľadať alternatívy medzi inými druhmi ovocia.

Kríza v produkcii pomarančov

Výrobcovia pomarančového džúsu sa dostali do zložitej situácie, keď sa ceny pomarančov na komoditných trhoch vyšplhali na rekordných 4,95 dolára za libru. Tento nárast cien je spôsobený očakávaným poklesom úrody pomarančov v Brazílii o 24 % v porovnaní s minulým rokom. Brazília pritom produkuje až 70 % svetového exportu pomarančového džúsu, čo znamená, že akékoľvek problémy v tomto regióne majú globálny dopad.

Zdroj: www.theguardian.com

Alternatívy k pomarančom

Vzhľadom na tieto problémy zvažujú výrobcovia prechod na alternatívne ovocie, ako sú mandarínky, jablká, mango či hrozno. Takýto krok by mohol zmierniť tlak na trh s pomarančmi a stabilizovať ceny džúsov. Mandarínky a iné citrusy by mohli byť vhodnými náhradami, no logistické a spracovateľské náklady predstavujú výzvy, ktoré nie sú ľahko prekonateľné.

Dlhodobé dôsledky a riešenia

V súčasnosti postihuje pomarančové stromy choroba v Brazílii a na Floride, čo ešte viac zhoršuje situáciu. Extrémne počasie a klimatická kríza prispievajú k poklesu úrody a zvyšujú náklady na produkciu. Medzinárodná asociácia pre ovocné a zeleninové šťavy (IFU) uvažuje o zmenách v potravinových predpisoch na úrovni OSN, aby bolo možné miešať pomarančový džús s inými citrusovými šťavami, čo by mohlo zmierniť krízu na trhu.

Globálny trh s pomarančovým džúsom čelí výzvam, ktoré budú vyžadovať inovácie a adaptáciu. Výrobcovia dúfajú, že nájdu vhodné riešenia na prekonanie tejto krízy a zabezpečia stabilnú dodávku svojich produktov pre spotrebiteľov.

ZdrojAlžbeta Hrajnohová
Ahoj, som Betka. S vášňou pre umenie, písanie a vedomosti som sa rozhodla zdieľať svoje myšlienky a zážitky. Dúfam, že si moje články užijete rovnako, ako ja pri ich tvorbe. Príjemné čítanie!
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre