Kostra mamuta srstnatého predaná za pol milióna eur

853
mammoth fotografia
Autor: kellepics – https://pixabay.com/en/users/kellepics-4893063/?tab=latest&pagi=2

Staroveká kostra mamuta srstnatého sa v Lyone predala za 548 000 eur.

Táto kostra mamuta je tá najväčšia svojho druhu v súkromnom vlastníctve. Je to ozajstný exemplár, pretože je na 80% z pôvodných kostí. Na zvyšok bola použitá živica, ktorá upravila nedostatky a spevnila celú kostru.

Kostra patrí samcovi mamuta a bola objavená pred 10 rokmi v sibírskom permafroste. Vedci tvrdia, že zomrel pravdepodobne na vyhladovanie, keďže jeho zuby ukazujú silné náznaky hniloby a rozkladu. To mohlo zapríčiniť to, že sa nemohol poriadne stravovať.

Roztápanie permafrostov vedie k zvýšenému počtu objavených mamutov. Sibírsky permafrost sa roztápa pomerne rýchlo, a to dôsledkom globálneho otepľovania. V týchto permafrostoch sa zachováva však omnoho viac ako len kostra živočícha. Nachádzame ich presne v stave, v akom zamrzli, s kožou, srsťou, svalmi, orgánmi, alebo dokonca aj ich posledné jedlo.

Mamuty srstnaté žili po boku s ľuďmi, ktorí ich lovili a zobrazovali na nástenných maľbách. Väčšina z nich zahynula pred viac ako 10 000 rokmi, no posledná žijúca skupina prežila ešte ďalších 6000 rokov na ostrove v Severnom ľadovom oceáne. Vedci sú presvedčení, že ľudský lov a zmeny podnebia výrazne prispeli k ich vyhynutiu.

ZDROJ

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre